Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nemocnice Strakonice zvyšuje komfort pacientů díky nové fotovoltaické elektrárně

| zdroj: Jihočeský kraj0

markus-spiske-rNn_TU8dvoY-unsplash
zdroj: unsplash.com

Nemocnice Strakonice dokončila významný projekt zaměřený na energetickou soběstačnost a zlepšení komfortu pacientů. Na střechách tří klíčových budov – pavilonu interních oborů, pavilonu operačních oborů a pavilonu N.O.R.D. – byly nově instalovány fotovoltaické panely. Tato investice umožňuje nemocnici využívat sluneční energii k pokrytí části své spotřeby elektřiny a zajistit tak lepší podmínky pro hospitalizované pacienty, zejména v letních měsících.

„Instalace fotovoltaických panelů nám umožňuje pokrýt významnou část spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů,“ říká ředitel nemocnice Tomáš Fiala. „To znamená nejen úsporu nákladů, ale i ekologičtější provoz nemocnice a v neposlední řadě i větší pohodlí pro naše pacienty.“

Díky fotovoltaické elektrárně o výkonu 171,9 kWp a roční produkci odhadované na 157,55 MWh je nemocnice schopna využít energii přímo na místě. Toto množství energie by pokrylo roční spotřebu zhruba 30 rodinných domů. Vyrobená elektřina pokrývá mimo jiné náklady na provoz vzduchotechnických jednotek i klimatizaci, které byly nově instalovány na pokojích, ambulancích a dalších vybraných prostorách lůžkových oddělení klíčových budov. Tím dochází ke zvýšení komfortu pacientů i zaměstnanců, zejména během letních horkých dnů.

V případě, že nemocnice nevyužije veškerou vyrobenou elektřinu ihned, přebytky jsou uloženy v bateriovém systému a připojeny do stávající areálové sítě nízkého napětí. Díky tomu je nemocnice ještě efektivnější v nakládání s energií a může přebytečnou elektřinu využít i později podle aktuální potřeby.

Celý projekt byl financován za podpory programu Operační program životní prostředí 2014–2020, který umožnil nemocnici Strakonice nejen snížit energetické náklady, ale také významně přispět k ekologičtějšímu provozu. Celkové náklady na realizaci přesáhly 104 milionů korun bez DPH, z čehož více než 28,5 milionu bylo hrazeno z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a přes 8 milionů přispěl Jihočeský kraj. 

Realizace a technické údaje

Fotovoltaickou elektrárnu vybudovala společnost Auböck s.r.o., přičemž bylo instalováno 382 panelů o výkonu 450 Wp na každém z nich. Vyrobená energie se spotřebovává přímo v objektech nemocnice. „Těší nás, že dokážeme našim pacientům poskytovat péči v podmínkách, které odpovídají moderním standardům, a přitom přispívat k ochraně životního prostředí,“ dodává ředitel Tomáš Fiala.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj