Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

| zdroj: Kraj Vysočina0

aktuality
zdroj: Kraj Vysočina/ vodní nádrž Liščina

Bez vody by nebylo života. A že je dostatek vody důležitý pro les i pro celou přírodu, o tom také není pochyb. Právě proto a i s ohledem na probíhající změnu klimatu, kdy se zvyšující se teplotou stoupá potřeba vody, je realizována celá řada opatření pro maximální zadržení vody v krajině.

„Les funguje, ve své bohatě strukturované podobě, jako houba. Nabere vodu, zadrží ji a poté pozvolna vydává. Množství zadržené vody a rychlost jejího odtoku jsou nyní, kdy byla značná část lesních porostů zničena kůrovcem, narušeny. Abychom pomohli obnovit přirozené funkce lesa, podporujeme na krajské úrovni budování retenčních nádrží,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.

Zákon o lesích označuje budování retenčních nádrží v lesích, společně s dalšími opatřeními na vodních tocích i mimo ně jako hrazení bystřin. V roce 2022 bylo na území Kraje Vysočina rozhodnuto o realizaci a financování šesti staveb hrazení bystřin ve veřejném zájmu. Byla zahájena výstavba vodní nádrže Liščina u Nových Syrovic, vodní nádrže Skokan u Domamile, přehrážky na Číhalínském potoce, vodní nádrže Amerika u Budkova, vodní nádrže Kozinec u Doupěte na Telčsku nebo vodní nádrže Spálené u Dolních Lažan na Třebíčsku. Investorem všech akcí je státní podnik Lesy ČR.

„V loňském roce se jednalo o akce, které slouží především k zadržení vody v lese a také k vyrovnání průtoků ve vodních tocích a omezení vodní eroze v lesích a v neposlední řadě ochranu intravilánu obcí před zvýšenými průtoky a souvisejícími povodňovými škodami,“ upřesnil zaměření projektů radní Pavel Hájek. Celkové stavební náklady akcí, realizovaných v režimu § 35 zákona o lesích, jsou téměř 32 milionů korun. Většina akcí bude ukončena v roce 2023, v případě vodní nádrže Amerika je termín dokončení podzim 2024.

Krajský úřad ve spolupráci se správci vodních toků vytipovává místa vhodná pro realizaci vodohospodářských opatření, u kterých je navíc odůvodněný veřejný zájem. Vlastník lesa následně předloží na krajský úřad, návrh na protipovodňová opatření, protierozní opatření, odstraňování následků živelních pohrom nebo úpravu vodního režimu lesních půd. Krajský úřad poté vydá rozhodnutí, že akce je opatřením ve veřejném zájmu, a žádost o příslib finančních prostředků z rozpočtu Ministerstva zemědělství.

V předchozím období, konkrétně od roku 2010 do roku 2021 bylo realizováno celkem devět akcí hrazení bystřin ve veřejném zájmu za celkem 30 milionů korun. Šlo například o úpravy levostranného přítoku Březinky u Trnavy na Třebíčsku, Henčovského potoka u Jihlavy nebo Bělínského potoka u Náměště nad Oslavou.

„Počet zahájených a realizovaných akcí hrazení bystřin ve veřejném zájmu významně narostl. Kromě výše uvedeného institutu jsou k úpravě a budování vodních toků a nádrží nebo jejich projektové přípravě hojně využívány programy Fondu Vysočiny v kombinaci s dalšími národními i evropskými zdroji. Jen v roce 2022 Kraj Vysočina podpořil 19 akcí s rozpočtem 17,5 milionu korun téměř pěti miliony korun z vlastních peněz. V této podpoře budeme i nadále pokračovat, protože zadržování vody v krajině je jednou z našich priorit,“ uzavřel radní Pavel Hájek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj