Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na Ostravsku je voda velmi kvalitní

| zdroj: SmVaK0

7 - Laboratoře (2)
zdroj: SmVaK

Vysoká kvalita pitné vody pro odběratele a respektování všech legislativních nároků kladených na pitnou vodu i vyčištěné odpadní vody jsou zásadními měřítky práce pro SmVaK Ostrava.

Aby bylo těchto parametrů možné dosáhnout, je nezbytné mít požadované kvalitativní parametry pod permanentní odbornou kontrolou. Právě proto bylo v roce 2024 provedeno v případě pitné vody 19 881 rozborů, 12 525 analýz odpadní vody a 1 843 posouzení vody u externích zákazníků (například vody ze studní) ve vodárenských laboratořích spřízněné společnosti Vodotech.

Sledovány jsou desítky parametrů pitné vody, z nichž nejčastěji se lidé dotazují na tvrdost vody, případně její pH. Analyzován je také obsah chloru v pitné vodě, její teplota, chuť, nebo přítomnost řady prvků a jejich sloučenin (dusičnany, dusitany, sírany, vápník, hořčík, chlorečnany, chloridy, chloritany, železo atd.).

Zdravotní nezávadnost a čistota pitné vody musí splňovat hygienické limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických, senzorických ukazatelů. Výsledky analýz vzorků pitné vody z vodovodní sítě jsou průběžně prostřednictvím online aplikace Pitná voda (PiVo) zasílány Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Ta zároveň provádí nezávislou kontrolu kvality námi dodávané pitné vody. Jsem rád, že mohu konstatovat, že námi dodávaná pitná voda pro odběratele v regionu, vykazuje dlouhodobě výborné kvalitativní parametry,“ vysvětluje ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Výroba pitné vody a její kvalita jsou sledovány dle platné legislativy a rovněž v četnosti a rozsahu nezbytného pro kontrolu správnosti nastavení technologických procesů. Kvalita pitné vody je kromě laboratorních analýz sledována řadou kontinuálních analyzátorů a jsou pro ni stanoveny hygienické limity vyhláškou č. 252/2004 Sb. V průběhu úpravárenského procesu se provádějí jednak rozbory vody surové, odebrané ze zdrojů před úpravou, jednak rozbory v průběhu vlastního úpravárenského procesu a dále rozbory upravené vody. Četnost a rozsah těchto rozborů se stanovuje podle počtu zásobovaných obyvatel a objemu vyrobené vody.

V akreditované laboratoři v Ostravě – Mariánských Horách a dále v provozních laboratořích v Třinci, Opavě, Havířově, Podhradí u Vítkova, Novém Jičíně a Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí provádíme vzorkování vod a chemické, biologické a mikrobiologické laboratorní rozbory vod pitných (vodovodní řad/studna), teplé vody, vody z domovních bazénů, odpadní vody a kalů z centrálních čistíren odpadních vod, odpadní vody z domovních čistíren. Disponujeme zkušeným týmem analytických pracovníků, terénních zaměstnanců, kteří denně vyjíždějí na odběrová místa s moderní laboratorní technikou,“ říká vedoucí vodárenských laboratoří Vodotech Pavla Veselá.

Zákazníci SmVaK Ostrava získali v minulém roce také nový nástroj, jak v přehledné a uživatelsky komfortní podobě sledovat informace o kvalitě vody v místě jejich bydliště, nebo v lokalitě, která je pro ně v tomto ohledu důležitá. Přehledná mapa zahrnuje celou oblast působnosti nejvýznamnější vodárenské společnosti v Moravskoslezském kraji, postupně v ní budou přibývat data pro další odběrná místa tak, jak v nich budou laboratorně analyzovány další vzorky z vodovodní sítě. Interaktivní mapový nástroj naleznete zde.

Vysoká kvalita dodávané pitné vody pro nás představuje naprosto zásadní měřítko naší práce. A jsem rád, že mohu s ohledem na dlouhodobá laboratorní data konstatovat, že lidé v oblasti působnosti SmVaK Ostrava pijí jednu z nejkvalitnějších pitných vod v naší zemi.
Reflektujeme v tomto ohledu skutečnost, že lidé s dynamickým rozvojem nejmodernějších informačních technologií chtějí mít tyto informace k dispozici online, ať již se připojí k internetu z jakéhokoliv zařízení. Proto jsme při implementaci nového softwaru pro vodárenské laboratoře zohlednili také tento fakt. V interaktivní přehledné mapě je možné v lokalitě, která je pro odběratele z jakéhokoliv důvodu důležitá, vyhledat informace o řadě aspektů dodávané pitné vody. Není tak již třeba kontaktovat naši společnost, když chtějí lidé zjistit, zda pitná voda v dané lokalitě vykazuje například vhodné parametry pro připojení daného typu spotřebiče, nebo zda je vhodná pro akvaristiku. Řada podniků také potřebuje znát některá specifika dodávané vody s ohledem na stroje a zařízení, které v každodenní činnosti používají. Na rozvoji nástroje budeme dále pokračovat a plnit ho dalšími daty, které přibývají s jednotlivými laboratorními rozbory prakticky každý den,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Výzvou z hlediska kvality dodávané pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní byly pro SmVaK Ostrava také povodně, které zasáhly region v září loňského roku. Ze 77 čistíren odpadních vod jich bylo zaplaveno více než dvacet. Všechny jsou aktuálně v provozu a čistí odpadní vody jak v mechanické, tak biologické části. Pod vodou se ocitlo také 90 kanalizačních čerpacích stanic z více než 220, které společnost provozuje.
Odběratelé napojení na centrální systém výroby a distribuce pitné vody v regionu (95 % produkce pitné vody SmVaK Ostrava) během povodní a v následujícím období nezaznamenali žádné problémy se spolehlivostí nebo kvalitou dodávek pitné vody.

Ukazatele, které jsou u pitné vody sledovány a zobrazují se v interaktivní mapě, naleznete zde.

Detailní informace o vodárenských laboratořích najdete na www.vodotech.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj