Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Mýty o odpadech I.: Separace není recyklace

| autor: Martina Jandusová0

Obec recykluje nebo třídí?

Obec pilně recyklovala a vyrecyklovala úžasný procentuální podíl z celkového množství odpadů. A jak toho dosáhli? Stačilo odpadek hodit do popelnice té správné barvy.

Za recyklaci bývá dost často považována jednoduchá separace materiálů, čili třídění odpadů. Jenomže jde o dva úplně odlišné pojmy, které se zaměňují a každý znamená něco jiného. Podívejme se na to, jak je to ve skutečnosti.

Tříděním odpadu, nebo-li jeho separováním, se rozumí sběr jednotlivých druhů odpadů, jako je papír, sklo nebo plasty. Každá komodita je sbírána odděleně od těch ostatních do speciálního kontejneru nebo do jiných nádob. Tudíž, když doma nebudete házet plastové lahve do černé popelnice, ale budete je shromažďovat odděleně a nakonec je vyhodíte do žlutého kontejneru na plasty, třídíte. Ale rozhodně nerecyklujete.

Co je ve skutečnosti recyklace

Odpady se totiž třídí právě proto, aby je bylo možné recyklovat. Recyklaci, nebo také materiálové využití, si můžeme definovat jako proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Když recyklujeme, vracíme materiály zpátky do výrobního cyklu a opětovně je využíváme jako druhotné suroviny. Takže když přijede svozová firma, vyhozené PET lahve odveze do fabriky, kde z nich vyrobí laťky do plotu, jde už o recyklaci. Plastové lahve posloužily jako materiál pro výrobu nového výrobku.

Jak je tedy možné, že když třídění odpadů nemá s jejich recyklací nic společného, se tyto dva výrazy tak často zaměňují? Je to pouhá neznalost nebo se to někomu prostě jen „hodí do krámu“? A co Českou republikou vykazovaná míra recyklace, můžeme se spolehnout, že jde o správné údaje?


Recyklace odpadu, spalování nebo skládkování?


Často se recykluje jen na papíře

Evropská unie stanovuje členským zemím recyklační cíle a nám se může zdát, že je již plníme. Ani sama EU neví pořádně, kdy odpad označit za recyklovaný. Asi bychom se divili, jak by číslo vykazované recyklace ve statistikách razantně kleslo, kdybychom vykazovali opravdu přesné množství fakticky využitého odpadu ve výrobcích. A to se nehodí do krámu nikomu. Proto se za recyklaci považuje i opravdu nesofistikované zavážení kdejaké jámy stavebním a demoličním odpadem.

Realita je prostě někde jinde a není tomu tak jen u nás, řada evropských zemí se honí za vyššími čísly. A není nic jednoduššího, než je bez velké práce hodit na papír. Ten přece snese všechno.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj