Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Koše na tříděný odpad jsou in, chtějí je města i školy

| autor: Hana Tomášková0

Koše na tříděný odpad jsou in, chtějí je města i školy

Ve Valašských Kloboukách si koše na tříděný odpad vyrobili

Ve Valašských Kloboukách na Masarykově náměstí využívají obvyklé odpadkové koše, které si sami upravili. „Do klasických kulatých košů jsme vložili středový prvek, trojstěnku, která odděluje plast, papír a komunální odpad,“ vysvětluje starostka Valašských Kloubouk Eliška Olšáková.

Momentálně máme k dispozici 12 košů na tříděný odpad přímo na obslužní komunikaci v centru náměstí. Jedná se o klasický vymývaný koš, ve kterém je vložena plechová vložka o  obsahu 200 l . Tato vložka byla rozdělena na tři sekce,“ doplňuje Roman Petrůj, jednatel společnosti Valašskokloboucké služby s.r.o., která má ve Valašských Kloboukách na starosti mimo jiné nakládání s odpady.

Koše se v centru města vyváží 2 x za den ručním způsobem. Odpad je zamíchán při sběru a ihned poté roztříděn do kontejnerů o obsahu 1100 l. Koše jsou však ve většině případů zamíchány různým způsobem, proto je odpad roztříděn až po výsypu.

Jedná se o dotřídění, které je nejúčinnější v rámci separovaného třídění. Jde o první pilotní program, který po zlepšení třídění čeká na pokračování,“ objasňuje Roman Petrůj.

Lidi to využívají a odpad separují. Přijali to s nadšením,“ říká Eliška Olšáková o upravených koších, „Funguje to vlastně zároveň také jako osvěta, určitá výchova k ekologičtějšímu chování.“

Momentálně stojí za zmínku taky náš další program použití plastových popelnic na sběr kovů v hnízdech na tříděný odpad, který se momentálně monitoruje a čeká na další rozšíření,“ upozorňuje Roman Petrůj na další aktivity Valašských Klobouk ve vylepšování možností separace odpadů.

Příbram nabízí v relaxační zóně koše na třídění plastu

Ve sportovním a rekreačním areálu Nový Rybník v Příbrami najdete kromě nově upravené relaxační oblasti plné venkovních aktivit také koše na třídění plastu.

Jsem tady poprvé,“ říká Andrea Východská, náhodná návštěvnice areálu, „Líbí se mi to prostředí. Je krásně upravené. Koše na plast vítám, nechci vyhazovat petky do běžných košů na odpadky.“

Běhám tu denně,“ poznamenává David, který zde má jednu ze svých oblíbených běžeckých tras, „Lidi to využívají. Když jim dáte k dispozici koše, tak třídí. A třídí rádi.“

Pravidelný svoz košů zajišťují Technické služby města Příbram. Koše jsou zařazeny do systému svozu odpadků.

Koše do škol

Přirozenému vztahu k ekologii u mládeže pomáhá také projekt „Koše do škol“. Je aktivní od roku 2007.

Královéhradecký krajský úřad nabízí školám možnost pořízení košů na třídění odpadu. Jedná se o aktivitu v rámci projektu "Čistá obec, čisté město, čistý kraj" na podporu třídění a recyklace odpadů. Cílem tohoto projektu je školám nabídnout možnost zahájit třídění odpadu ve škole nebo rozšířit množství nádob na třídění odpadu.

Koše jsou kovové a jsou vyráběny v barevném provedení modrá - papír, žlutá - plast a oranžová - nápojový karton. Je možné je navíc vybavit samolepkou s označením příslušného druhu odpadu. Školy získávají koše zdarma. Je vhodné nádoby umístit zejména do školních chodeb, jídelen a dalších společných prostor.


„Každý rok Královéhradecký kraj poskytuje finanční prostředky ve výši 100 000 Kč na projekt „Koše do škol“. Zájem o projekt ze strany škol je skutečně velký a požadavky vždy několika násobně převyšují vyčleněné finanční prostředky pro tento projekt,“ uvádí Klára Machová z Centra investic, rozvoje a inovací, která má projekt na starosti.

Foto: ilustrační Hana Tomášková, Koše do škol: zdroj cistykraj.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj