Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak zapojit občany do třídění baterií: 5 vyzkoušených tipů jak na to

| zdroj: Ecobat0

Jak zapojit občany do třídění baterií: 5 vyzkoušených tipů jak na to

Na městech a obcích nyní je, aby občanům k třídění vytvořily podmínky – tedy především dobrou dostupnost sběrných míst. Dalším důležitým úkolem měst a obcí je osvěta. Ta je klíčem k tomu, aby lidé třídili správně a chápali význam recyklace. Zároveň, aby se podařilo zapojit i notorické netřídiče, kterým zodpovědný přístup k životnímu prostředí zatím nic neříká.

Pro inspiraci jsme vybrali několik konkrétních příkladů, které dobře fungují u podpory třídění baterií a akumulátorů. Lidé se díky nim do sběru zapojují, a ještě je to baví. Zvažte, jestli by něco podobného nestálo za realizaci ve vašem městě či obci.

Tip č:1: Začněte u dětí – mohou se vzdělávat, hrát si a recyklovat zároveň

Investovat energii do ekologického vzdělávání dětí má velký význam – vychováváme generaci, která je sama informovaná a motivovaná a zároveň dokáže pro třídění odpadů získat své rodiče. Příkladem úspěšného programu pro MŠ, ZŠ i SŠ, do kterého se školy ve vašem městě mohou zapojit, je Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Zapojeno je do něj přes 3 720 škol z celé republiky. Žáci a studenti se při něm vzdělávají a současně získávají osobní zkušenost s tříděním baterií a elektroodpadu. Za aktivitu školy dostávají odměny ve formě bodů, za které si mohou nakupovat pomůcky, hry či knížky. Více informací je na www.recyklohrani.cz.

Tip č.2: Nabídněte občanům krabičky ECOCHEESE na třídění baterií v domácnostech

Na webu www.ecocheese.cz si můžete pro občany zdarma objednat krabičky na třídění a skladování baterií v domácnostech či kancelářích. Mají atraktivní design a objem 0,5 litru. K dispozici jsou ve 4 barvách – zelená, růžová, modrá a s rybičkou. Občanům je můžete například nabízet, když jdou platit poplatek za komunální odpad.

Tip č.3: Zorganizujte akce pro veřejnost a zaměřte se při nich na ekologii

Zapojte místní firmy a organizace a uspořádejte společně zábavnou EKO akci pro veřejnost. Nebo aspoň připojte EKO koutek k některé z tradičních akcí města. Nejvděčnějšími návštěvníky budou rodiny s dětmi. Můžete také oslovit tzv. kolektivní systémy (firmy zabývající se sběrem a recyklací), které na podobných akcích rády participují.

Tip č.4: Pište o třídění osvětové články do místních zpravodajů, na FB nebo na web

Konkrétně o bateriích najdete zásobárnu praktických osvětových článků na www.ecobat.cz. Volně ke stažení jsou zde i nejrůznější infografiky a fotografie.

Tip č.5: Vyzkoušejte sběrové soutěže

Soutěž můžete zorganizovat přímo mezi zaměstnanci na úřadě. Můžete také ke sběrové soutěži vyzvat sousední obec nebo město. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout Baterkománie – jde o projekt spojující sběr baterií s charitou, organizovaný na úrovni krajů. Loni probíhal na Vysočině, letos v Jihomoravském kraji. Příští rok třeba zavítá i do vašeho kraje.

Možná si říkáte, proč tolik pozornosti pro něco tak malého jako jsou baterie. Za prvé – baterie řadí mezi nebezpečný odpad a města jsou ze zákona povinna občanům zabezpečit místa pro jejich odkládání. A když už to děláte, tak proč to nedělat pořádně? Druhý aspekt je výchovný – recyklací získáme ze 100 kg baterií 65 kg kovonosných surovin. Chráníme tak přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin. A to už přeci stojí za trochu té námahy!

Článek vznikl ve spolupráci se společností ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií a akumulátorů. Městům a obcím je zároveň partnerem při osvětě a osvětových akcích.

Foto: zdroj Ecobat





Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj