Dnes odhozené roušky a další ochranné pomůcky najdou jednou i naši vnuci. Nevypadá to jako vhodný vzkaz pro další generace. Jaké materiály jsou využívány pro výrobu jednorázových ochranných prostředků a jak je správně likvidovat, aby nedošlo ke kontaminaci dalších osob?
Používání ochranných prostředků dle nařízení vlády
Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že používání ochranných pomůcek v souvislosti s onemocněním COVID-19 je v současné době povinné a definované dle aktuálního rozhodnutí vlády.
Materiály používané pro výrobu ochranných pomůcek
Pro představu, jaké materiály jsou nejčastěji používány pro výrobu ochranných pomůcek:
Roušky pro jednorázové použití:
Třívrstvé složení:
- horní vrstva: polypropylen zpracovaný technologií spunbond/ netkaná textilie v modré barvě
- střední vrstva: polypropylen zpracovaný technologií meltblown/ filtr z netkané textilie s BFE (bakteriální filtrací) a PFE (filtrací částic)
- spodní vrstva: polypropylen zpracovaný technologií spunbond/ netkaná textilie v bílé barvě
Roušky s nanovlákny:
- horní vrstva: polypropylen/ netkaná textilie na bázi viskózy
- střední vrstva: Filtrační polypropylenová vrstva s nánosem nanovláken (polymer PVDF - polyvinilidenfluoridu)
- spodní vrstva: polypropylen/ netkaná textilie na bázi viskózy
Respirátor:
- Pásky: polyester
- Spony: ocel
- Nosní pěnový díl: polyuretan
- Nosní svorka: hliník
- Filtr a krycí vrstvy: polypropylen/ polyakrylonitril
- Úchyty: polypropylen
- Ventilek Polypropylen/ polyisopren
Jednorázové rukavice
Latexové
Materiál: latex
Latex může způsobovat u některých osob alergie.
Vinylové
Materiál: vinyl (polyvinylchloridová plastová pryskyřice)
Rukavice vinylové (vinyl rukavice) se vyznačují menší pružností a jsou méně odolné proti protržení než latexové a nitrilové rukavice.
Nitrilové
Materiál: nitril
Některé rukavice jsou i v tzv. pudrované variantě, což znamená, že obsahují i lehce vstřebatelný škrob, který usnadňuje nasazení rukavic.
Za jak dlouho se plasty rozloží ve volné přírodě
Obecně lze říci, že doba rozkladu odpadu se liší podle druhu odpadu a podmínek, za kterých k rozkladu dochází.
Plasty se ve volné přírodě rozkládají velmi dlouho. Skutečnou dobu jejich rozkladu nelze přesně určit. Pro představu je však možné říci, že například zbytky současných roušek mohou nalézt dnes narozené děti v dobách svých studií na vysoké škole a zbytky rukavic mohou objevit vnuci těchto dětí. Jde tedy o desítky, u některých plastů o stovky a tisíce let.
U plastů je problematika o to složitější, že při svém rozkladu, nebo spíše rozpadu, uvolňují mikroplasty. Ty dále kontaminují půdu, vodu a ovzduší. Vrací se nám tedy zpátky cestou, kde bychom je pravděpodobně ani nečekali.
Správná likvidace
Na jednorázové ochranné pomůcky nelze pohlížet jako na plasty z hlediska třídění. Jedná se o kontaminovaný materiál, který se třídit NESMÍ.
Správný postup při likvidaci použitých jednorázových pomůcek je následující: v uzavřeném sáčku v pytli na odpadky, ideálně zvenku vydezinfikovaném jsou odloženy do nádoby na směsný komunální odpad, pokud nejste v karanténě nebo COVID-19 pozitivní.
Jste-li osoba s potvrzeným onemocněním COVID-19 v domácí izolaci nebo osoba v domácí karanténě, najdete detailní popis, jak nakládat se svými odpady zde:Nakládání s komunálními odpady v obcích za současné epidemiologické situace
Komentáře