Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice se rozkládá na území dvou krajů – Jihomoravského a Vysočina, a tvoří jej celkem 33 obcí. Účelem svazku je zajistit zásobování vodou, odvádění a čištění odpadních vod obcí sdružených ve svazku a rozvoj vodárenských soustav, kanalizací a ČOV.
Vodohospodářská infrastruktura
Vodohospodářský majetek provozuje na základě Smlouvy o nájmu a provozování vodovodů a kanalizací Vodárenská akciová společnost, a.s. Majetek je provozován dvěma provozními středisky VAS Ivančice a VAS Rosice.
Svazek je společníkem Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí (Svaz VKMO s.r.o.), který vlastní 100 % akcií VAS. Vlastnický podíl Svazku ve Svazu VKMO je 5,21%.
Svazky jsou 100% vlastníkem provozní firmy
Svazek byl založen k 1. 10. 1993. „V roce 1993 patřily Ivančice k zakládajícím členům Svazku. Hlavním důvodem založení Svazku byl privatizační projekt, na jehož finální podobě jsme spolupracovali. Princip návrhu projektu byl bezúplatný převod infrastrukturního majetku na již založené svazky obcí - většinou byly založeny na základě vodohospodářské logiky. Například skupinový vodovod pro více obcí a podobně,“ říká Roman Sládek, místostarosta města Ivančice a zároveň člen správní rady a místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice (absolvent VUT oboru vodní hospodářství).
„Druhým principem byl vznik nové provozní společnosti, tedy VAS, a.s.,“ pokračuje Roman Sládek a upřesňuje: „Již v době privatizace jsme usilovali o většinový podíl v této nové provozní společnosti, abychom mohli ovlivňovat strategii provozu vodovodů a kanalizací. Povedlo se nám zajistit 48% podíl v této společnosti, který svazky získaly bezúplatným převodem.10% podíl získal následně v kuponové privatizaci český investiční fond, který nám, svazkům, svůj podíl následně prodal za nominální hodnotu. Tím jsme učinili již v 90. letech zásadní krok v provozu vodovodů a kanalizací – nadpoloviční většinu provozní společnosti, a to 58 %. Další vývoj již šel jen dál a svazky dnes vlastní 100 % podíl v provozní firmě. Heslo česká voda pro nás bylo samozřejmé již od počátku privatizace a nikde jsme ho neproklamovali.“
Výhody sdružování obcí do svazků v oblasti vodohospodářství
Sdružení ve větší celek umožňuje efektivnější a ekonomicky udržitelný provoz, a to včetně nutných investic do obnovy vodohospodářské infrastruktury. V celé takto sloučené oblasti existuje jednotná cena pro vodné, resp. stočné, což mnohdy znamená jednu z mála možností, jak v malých obcích udržet únosnou cenu. Svazek rovněž zaštituje obce při podávání žádostí o dotace a nabízí další podporu v řadě oblastí.
„V našem Svazku využíváme veškerých možností rozvoje vodovodů a kanalizací, které oceňují zejména menší obce. Svazek zajišťuje a financuje projektovou dokumentaci, proces zajištění financí a v posledních letech i kofinancování jako spolupodíl k dotaci,“ říká Roman Sládek a dodává: „Pro menší obce je tento servis velmi důležitý, protože si nemusí najímat agentury ke zpracování výběrových řízení, pro zpracování žádostí o dotace, následné monitoringy, atd. Svazek tyto věci a vše související zajistí a konkrétní obec je do celého procesu vtažena účastí svého zástupce. Např. v komisích pro výběr projektanta, pro výběr zhotovitele, účastí na kontrolních dnech při realizaci, atd.
Navíc je pro Svazek a jeho členské obce jednodušší proces pro tvorbu plánu financování obnovy. V neposlední řadě je Svazek schopen pro své členské obce zajistit realizace nových technologií, účast na výzkumných grantech apod. Při stávající hodnotě infrastrukturního majetku přes 3 miliardy je nutné poznamenat, že počet zaměstnanců se v našem Svazku pohybuje kolem šesti až sedmi.“
MAPA ČLENŮ SVAZKU
(světle modrá barva Provoz Rosicko, tyrkysová barva Provoz Ivančicko)
Komentáře