Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Havlíčkovu Brodu se daří proměňovat odpadové hospodářství

| zdroj: JRK0

JRK1.jpg
zdroj: JRK

Okresní město na Vysočině zná výsledky první fáze proměny odpadového hospodářství. Tu spustilo v roce 2020. Cílem je snižovat množství skládkovaného odpadu a zvýšit efektivitu nakládání s odpady. To se podařilo. I když se náklady na uložení odpadu na skládku zvýšily o více než třetinu, částka, kterou město doplácí na obyvatele, je o téměř padesát korun nižší.

Lepší třídění, vyšší úspory

Po zavedení nových technologií do odpadového hospodářství v Havlíčkově Brodě vzrostlo množství tříděného plastu o 18 % a o více než půl milionu korun se zvýšil příspěvek od organizace EKO-KOM. Naopak objem směsného komunálního odpadu klesl o 13 % a náklady na sklo téměř o 25 %. A zatímco v roce 2020 město doplácelo na každého obyvatele 649 korun, o rok později to bylo už jen 607 korun. A to navzdory faktu, že náklady na uložení tuny odpadu vzrostly z 1012 na 1323 korun. „Nové technologie a řešení v odpadovém hospodářství se rychle promítly do výrazně vyšší efektivity nakládání s městskými odpady,“ uvádí místostarosta města Zbyněk Stejskal a dodává: „Podstatné jsou úspory, které to přináší – více odpadu se u nás vytřídí, a naopak komunálního odpadu svážíme méně.“

Co stojí za úspěchem proměny odpadového hospodářství v Havlíčkově Brodě?

  • intenzivní komunikační kampaň – směrem k občanům. Město s realizátorem proměny, jímž se je společnosti JRK, spustilo silnou kampaň. Jejím prostřednictvím vysvětlovalo nutnost změn i jednotlivé kroky proměny odpadového hospodářství. Kromě jiného probíhá kampaň i prostřednictvím polepů na autobusech městské dopravy.
  • evidence všech popelnic – v Havlíčkově Brodě. Ta bylo úvodním krokem proměny. Díky tomu získala samospráva dokonalý přehled o složení odpadu ve městě. Nyní jsou označeny všechny svážené nádoby, včetně těch, které patří podnikatelským subjektům a okolním obcím. V současnosti jde o přibližně 14 tisíc nádob, které jsou označeny QR kódem. S tím jak se zavádí adresné třídění, přibývají další. QR kód obsahuje informace o druhu sváženého odpadu, velikosti nádoby či číslu popisném.
  • zavedení moderního evidenčního systému – ten umí, díky systému ECONIT, evidovat všechny druhy odpadu. V systému zástupci samosprávy vidí například to, kolik popelnic popeláři vysypali, jak byly naplněné a kolik vážily. Tím lze sledovat statistiku domácností i podnikatelských subjektů.
  • spuštění adresné evidence třídění odpadu. Tímto způsobem zde třídí plast a papír. 1200 domácností dostalo loni ke své původní nádobě na směsný komunální odpad ještě další dvě nádoby o objemu 240 litrů. Letos probíhá intenzivní rozšiřování sběru od domu do dalších částí města. Lidem se tak zvýší komfort při třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. A systém není anonymní, i proto se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.
  • frekvence svozů prošla optimalizací – díky zavedení sběru tříděného odpadu od domu a dodání nádob občanům, mohlo město přistoupit k optimalizaci svozů – směsné komunální odpady jsou ve velké části města sváženy jednou za čtrnáct dní. Dochází tak k dalším úsporám.
JRK2.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva