Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.
„Fotovoltaiky šetří životní prostředí a také peníze. Považuji je za budoucnost v celé oblasti energetiky. Vyrostou na již postavených budovách, ale plánujeme je také umístit na některé novostavby. Letos postavíme jednu fotovoltaiku na budově D krajského úřadu, druhou na Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a třetí na střeše gymnázia v České Lípě. U prvních dvou jsme včera vyhlásili výběrové řízení na zhotovitele. Další elektrárny budou následovat, celkem připravujeme 20 dalších areálů ve kterých osadíme fotovoltaiky na střechy budov. Máme v plánu vybudovat elektrárnu na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku – Hradčany. Mohla by tam vzniknout fotovoltaika, která by produkovala zhruba dvojnásobek energie, kterou potřebuje Liberecký kraj pro svůj provoz a provoz všech příspěvkových organizací. V červenci letošního roku jsme se k tomu sešli se zástupci advokátní kanceláře a našimi krajskými odbory. Nyní nás čeká vypsání a zveřejnění předběžných tržních konzultací. To plánujeme nejpozději v září. Celý proces pak trvá zhruba dva až tři měsíce,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Krajští radní včera schválili vyhlášení výběrového řízení na tyto dva projekty vybudování FVE:
- Výstavba FVE na střeše objektu budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci o výkonu 93,6 kWp. Maximální možná celková nabídková cena nesmí překročit 4.196.792,93 korun bez DPH. Projekt bude spolufinancovaný z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027.
- Výstavba FVE na střeše objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou o výkonu 30,36 kWp. Maximální možná celková nabídková cena nesmí překročit 1.316.254,80 korun bez DPH. Projekt bude spolufinancovaný z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027.
Prvním objektem v Libereckém kraji, který již má funkční fotovoltaiku o výkonu necelých 6 kWp, je Středisko ekologické výchovy (STŘEVLIK) v Hejnicích.
Další chystané projekty FVE v rámci novostaveb:
- Centrum odborného vzdělávání LK zdravotnicko-sociální – SZŠ Turnov (výkon 6,75 kWp)
- ZZS LK Výjezdová základna Hrádek nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
- ZZS LK Výjezdová základna a Krajské záložní operační středisko Jablonec nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
- Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Na Vinici, Semily (výkon 10,00 kWp)
- Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Benešov u Semil I, č. p. 143 (výkon 18,00 kWp)
- APOSS Liberec, p. o. – výstavba domácností pro osoby se zdravotním postižením, lokalita Vratislavice nad Nisou I. (výkon 12,60 kWp)
„Prověřujeme samozřejmě i další střechy budov našich příspěvkových organizací. Jedná se o školská zařízení či libereckou knihovnu nebo turnovské muzeum. Do budoucna bychom rádi osadili fotovoltaiky také na Centrální depozitář v Českém Dubu či v dostavěném areálu Domova a Centra aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou,“ uzavřel Miklík.
Komentáře