Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Energetické úspory na školách Ústeckého kraje přinesou přes 60 milionů

| zdroj: Ústecký kraj0

Energetické úspory na školách Ústeckého kraje přinesou přes 60 milionů

Ústecký kraj uspěl s energetickými opatřeními v sedmi školách a třech zařízeních sociálních služeb, získal stříbrnou příčku. První místo si odnáší ČVUT, třetí příčku obsadila Městská část Praha 14. Čestné uznání bylo přiznáno Vězeňské službě České republiky za energetickou modernizaci v pěti vězeních po celé ČR.

Odborná porota ve složení Vladimír Sochor (MPO), Petr Holub (Šance pro budovy) a Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky) vyhodnocovala předložené projekty, nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2019 je nyní realizován v 9 kolejních areálech ČVUT.

Mimořádně příznivý poměr celkové investice k roční garantované úspoře energie vynesl druhé místo v letošní soutěži Ústeckému kraji. Radní zde chystají energeticky úsporná opatření v sedmi školách a třech objektech sociálních služeb. Plánovaná investice do modernizace bude 43 milionů korun, garantované úspory energie však tuto částku převýší o 20 milionů. 

„Vzhledem ke stavu budov, které byly začleněny do projektu, jsme měli na vybranou. Buď je zmodernizujeme dodavatelsky, což znamená, že nakoupíme a instalujeme nové kotle a další nezbytně nutná zařízení a úpravy, aniž bychom přihlíželi k potenciálu úspor energie a vody, nebo modernizaci provedeme komplexně a navíc ji uhradíme z budoucích úspor, které jsou skutečně zajímavé“ vysvětluje Zdeněk Matouš, náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro regionální rozvoj, důvody proč se rozhodli pro metodu EPC. 

Třetí příčku obsadil EPC projekt, který intenzivně připravuje Městská část Praha 14. Cílem je revitalizace úřadu za více než 100 mil. korun.

Čestné uznání si odnáší Vězeňská správa České republiky, která připravuje modernizaci v pěti vězeňských areálech za téměř 450 mil. korun. Investice by se měla vrátit během 10 let formou garantovaných úspor energie.

Metoda EPC je v České republice používána od roku 1994. Během této doby bylo realizováno více než 250 projektů za celkem 3,6 mld. korun, které zákazníků pomohly uspořit k dnešnímu dni 4,1 mld. korun. Roční souhrn uspořených nákladů na energie ve všech aktivních projektech v ČR je pro rok 2019 odhadován na 350 mil a meziročně roste v průměru o 10 %.

Výhodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) je, že investice do modernizace vytápění, chlazení či osvětlení je splácena z úspor nákladů na energie, jejichž výši má zákazník smluvně zaručenu. Klíčovým hodnotícím kritériem byl poměr úspor a investic.

Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR je zájmovým spolkem právnických osob založeným v říjnu roku 2010. V současné době má 26 členů. Posláním APES je přispívat k trvalému rozvoji energetických služeb na českém trhu. Více na www.apes.cz

Foto: Společné foto vítězů. Zdroj: Ústecký kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj