Energetický kruh se v Praze uzavře díky spolupráci dvou městských firem.
Elektřina z komunálního odpadu
Společnost Pražská plynárenská již řadu let zásobuje CNG plynem velkou část vozového parku Pražských služeb. Takzvané kuka vozy jezdí po Praze a svážejí komunální odpad z domácností i podniků. Tento odpad je následně ekologicky přeměněn v zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) v Malešicích na teplo a elektřinu. Nyní se v intencích cirkulární ekonomiky celý proces uzavře tím, že takto vyrobenou elektřinu dodá společnost Pražská plynárenská zpět zákazníkům.
„Takové spojení dvou městských firem jednoznačně dává smysl. Pražská plynárenská je silným partnerem na současném nestabilním trhu s energiemi. Pražské služby zase odvádějí skvělou práci z hlediska logistiky svozu odpadu,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.
Pro Pražské služby bude nový model znamenat lepší plánování prodeje ekologicky vyrobené elektřiny, a tudíž její efektivnější využití. „Tento model zajistí větší stabilitu v rámci výkyvu tržních cen,“ řekl předseda představenstva Pražských služeb Patrik Roman.
ZEVO Malešice vytápí přes 15 tisíc domácností
ZEVO Malešice ročně energeticky využije asi 300 000 tun odpadu a v kogenerační výrobě kromě 850 GJ tepla vyprodukuje i 60 GWh ekologické energie. Co se nespotřebuje přímo na místě, putuje do zásuvek více než 15 tisíc domácností.
„Cirkulární ekonomika i budoucnost bezemisní energetiky jsou pro nás stěžejní témata, proto nás těší, že můžeme našim zákazníkům nabídnout ekologicky vyrobenou elektřinu,“ doplnil předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský.
Zařízení pro energetické využití odpadu vyrábí elektřinu i teplo částečně z obnovitelných zdrojů energie. Komunální odpad totiž obsahuje podíl asi 50 % uhlíku nefosilního původu z tzv. obnovitelných zdrojů jako je dřevo, papír a ostatní biomasa, které v celkové bilanci nepřispívají ke zvyšování koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře.
Komentáře