Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ekologické řešení výroby energie budou mít i v Opatovicích

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Průmyslová ekologie0

EOP
zdroj: wikimedia commons/ Elektrárna Opatovice

Elektrárny Opatovice získaly zatím nepravomocné stavební povolení pro projekt zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Tento krok směrem k udržitelné energetice má nejen ekologický přínos, ale přispívá i k energetické soběstačnosti regionu. Cesta k cíli ale není bez překážek.

Elektrárny Opatovice (EOP) se dlouhodobě snaží přinést do regionu inovativní a chybějící řešení pro energetické využití odpadu. Projekt ZEVO Opatovice, který má být dalším z pilířů v boji proti závislosti na fosilních palivech, se nyní posunul o významný krok vpřed, díky získání stavebního povolení. Hlavním cílem tohoto zařízení je vyřešit až 150 000 tun jinak nevyužitelného komunálního odpadu ročně a částečně jím nahradit spalování hnědého uhlí.

Hlavní náhradou uhlí bude ze zhruba 70 % zemní plyn. Aby však byl celý systém opravdu funkční, potřebujeme i doplňkové zdroje, jako je právě ZEVO. Jeho přínos není jen v zajištění potřebného výkonu, ale především v tom, že dokáže smysluplně využít energii skrytou v odpadech, které již nelze dále recyklovat nebo jinak zpracovat,“ vysvětluje výkonná ředitelka Elektráren Opatovice Romana Zadrobílková.

Projekt ZEVO Opatovice je odpovědí na stále přísnější environmentální legislativu a závazky České republiky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Elektrárny Opatovice plánují do roku 2030 zcela ukončit spalování hnědého uhlí a přejít na nízkoemisní zdroje. ZEVO bude představovat hlavní doplňkový zdroj z širšího portfolia přírodě šetrných zdrojů energie. Obrovským benefitem je pak pomoc řešit problém s regionálními odpady, které po roce 2030 nebude možné ukládat na skládky.

Roční výroba tepla dosáhne hodnoty 615 TJ, což pokryje potřeby tisíců domácností nejen v Pardubicích, ale i Hradci Králové či Chrudimi. Součástí produkce bude i 78,5 GWh elektrické energie. S odhadem investice ve výši 7 miliard korun projekt získal podporu Modernizačního fondu, která pokryje 60 % investičních nákladů. Stavba má začít v roce 2026 a první teplo by mohlo být vyrobeno na přelomu let 2028 a 2029.

I přes to, že je projekt prokazatelně ekologičtější, než stávající řešení, čelí odporu. Kromě standardních hlasů zelených organizací je proti výstavbě i obec Čeperka, která vyjádřila svůj nesouhlas prostřednictvím obecního referenda.

Realizace projektů tohoto rozsahu a významu s sebou nese komplexní proces povolování, který je nejen administrativně, ale i časově velmi náročný. Zároveň jsme vázáni harmonogramy navázanými na dotační podporu, jako je například Modernizační fond, což vytváří tlak na dodržení stanovených termínů. I přes veškeré výzvy však věříme, že se nám podaří projekt úspěšně dovést do cíle,“ uvedla Romana Zadrobílková.

ZEVO Opatovice je však důležitým krokem ke splnění záměru EOP ukončit spalování hnědého uhlí do roku 2030 a tím přejít k zásadně ekologičtějšímu provozu. Tento projekt má potenciál stát se vzorem moderní energetiky, která nejen využívá odpady, ale zároveň šetří životní prostředí i peněženky domácností.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva