V oblasti odpadů mají u nás svazky obcí již určitou tradici. V oblasti vodárenství jsou ale svazky zatím ojedinělými záležitostmi. Přitom mohou mít nesporné výhody. Jaké? To si ukážeme na příkladu Svazku vodovodů a kanalizací regionu Blansko a Boskovice.
Kromě dodávek pitné vody je účelem svazku zabezpečení odvádění a čištění odpadních vod obcí sdružených ve svazku a rozvoj vodárenských soustav, kanalizací a ČOV. Svazek je majitelem veškeré vodohospodářské infrastruktury, provozuje ji prostřednictvím vlastní VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI.
Dobrovolný svazek obcí převzal vodohospodářskou infrastrukturu
„Svazek VaK vznikl v roce 1993, jako dobrovolné sdružení obcí regionu Blansko a Boskovice. Jeho založení bylo důsledkem privatizace státního podniku Jihomoravské vodovody a kanalizace, kdy obcím byla předána vodohospodářská infrastruktura, se kterou si moc nevěděly rady a bylo potřeba, aby se o ni někdo staral. Obce tedy vložily tento majetek do Svazku,“ přibližuje počátky Petr Tioka, tajemník Svazku VaK.
V současné době dobrovolný svazek zahrnuje 79 členských obcí. Spravuje 725,238 km vodovodních sítí a 276,492 km kanalizací, 14 čističek odpadních vod, pět úpraven vod a 3 odkyselovací stanice.
Má 199 jímacích objektů na 84 vodních zdrojích o celkové minimální vydatnosti 366 l/s, a také 133 vodojemů o celkovém objemu 30 363 m3.
Činnost svazku
Svazek zajišťuje zásobování vodou, odvádění a čištění odpadních vod, zavádění, rozšiřování a zdokonalování inženýrských sítí vodních děl, hospodaření s movitým a nemovitým majetkem v oblasti vodního hospodářství, nájem a pronájem majetku souvisejícího s hospodářskou činností Svazku, investorské a inženýrské činnosti, zajišťování zdrojů pro výstavbu, rekonstrukci a obnovu vodovodů a kanalizací z vlastní hospodářské činnosti či z jiných zdrojů.
„Jednou z hlavních zásad Svazku VaK je solidarita, kdy větší obce dotují cenu vodného a stočného pro obce menší. Ve všech obcích svazku totiž platí jednotná cena vodného a stočného,“ zdůrazňuje jednu z výhod svazku Petr Tioka.
Svazek se také podílí na ochraně životního prostředí, na řešení kvality vody (např. v ochranných pásmech) v obcích i zařízeních mimo Svazek.
Investiční akce Svazku
Svazek usiluje o rozvoj a obnovu vodovodů, kanalizací, ČOV a s nimi souvisejících zařízení v obcích sdružených ve Svazku. „Realizovaných investičních staveb je mnoho,“ říká Petr Tioka a vyjmenovává: „Tedy jen namátkou z poslední doby zmíním projekty:
„Rekontrukce páteřních vodovodních přivaděčů"
"Pitná voda Jedovnicko I.etapa"
"ČS Kamenolom – rekontrukce výtlaku na ČOV Blansko"
"Suchý, Žďárná – ČOV a kanalizace"
"Odkanalizování obcí Krasová, Senetářov, Rudice".“
Svazek jako akcionář Vodárenské akciové společnosti
Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí je jediným akcionářem společnosti VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s. Tento v tuzemsku ojedinělý vlastnický model zaručuje systematickou údržbu a obnovu vodárenské infrastruktury, do níž plyne většina peněz ze zisku společnosti, ale také z nájemného, které společnost vyplácí vlastníkům infrastruktury.
Společnost se řadí mezi deset největších vodárenských společností v České republice a zaměstnává asi 1 000 pracovníků.
Komentáře