Orientovat se však na energetickém trhu, přizpůsobovat se trendům, vystihnout ten správný okamžik nákupu není snadné. Jedna z nejjednodušších variant, která je v ČR hojně využívaná je nákup prostřednictvím komoditní burzy.
Zeptali jsme se Davida Kučery, generálního sekretáře energetické burzy PXE, na jeho zkušenosti s municipálními klienty.
Jaká je podle Vás situace v oblasti nakupování energií ve veřejné správě? Jaký je rozdíl mezi zákazníkem z veřejné správy a z firemního prostředí?
Nákup energií subjekty veřejné správy je velmi různorodý. Jako u každé lidské činnosti hodně záleží na zúčastněných lidech. My máme velké štěstí na klienty, kde naprostá většina jich nám důvěřuje, a i když ne vždy dají na naše doporučení, alespoň se snaží zvážit a pochopit, proč doporučujeme právě specifické řešení pro daný subjekt. Někteří zodpovědní úředníci veřejnoprávních institucí čelí různým politickým omezením a netroufnou si přijít s inovativním řešením, které jim nabízíme. Myslím, že toto je největší rozdíl oproti zákazníkům z firemního prostředí.
Dají se vysledovat nějaké trendy, změnil se způsob nakupování energie za dobu od začátku liberalizace?
Naše společnost se snaží mezi všemi zákazníky propagovat politiku diverzifikace rizik – to znamená doporučujeme při nákupu metodu postupné fixace ceny. Domnívám se, že jsme ve veřejnoprávním sektoru největšími průkopníky tohoto trendu, který zároveň považuji za nejvýraznější trend posledních let.
Dává veřejné správě dostatečný prostor legislativa, tedy zákon o zadávání veřejných zakázek, nebo je v jejich rozhodování příliš svazuje?
Z mého pohledu je legislativa dostatečná. Řada věcí by šla jistě vylepšit a zjednodušit, ale stávající stav zákonů podle mého názoru nikterak neomezuje rozhodování pro správný nákup energií na trhu, pokud ale víte, jak na to.
Jaké výhody má, podle vás, pro města nákup prostřednictvím komoditní burzy?
Komoditní burzy obecně velmi zjednodušují proces nákupu pro všechny zúčastněné. Toto je důležité zejména pro dodavatele, protože ti dnes často nejsou ochotni investovat čas a úsilí do seznamování se s dokumentací výběrového řízení a do zdlouhavé přípravy nabídky. Na burze je to ‚stojí‘ je pár minut, protože vše je automatizované. Proto se burzovních aukcí účastní více dodavatelů než v klasických výběrových řízeních a je zde větší pravděpodobnost, že dosažená cena bude pro nakupujícího výhodnější. V případě PXE ještě klientům poradíme, jak vše správně nastavit.
Společnost B.I.D. services pořádá k tomuto tématu seriál webinářů s názvem Nákup energie v organizacích veřejné správy. Zástupci českých měst sdílí své zkušenosti s pořizováním energie. Úvodní webinář je zdarma k dispozici všem registrovaným na www.bids.cz.
Foto: ilustrační/ Pixabay/ David Kučera archiv
Komentáře