Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Brandýs nad Labem bude mít nádrže na dešťovku a zvažuje i vlastní zdroje energie

| autor: Hana Tomášková0

Brandýs nad Labem
zdroj: Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav dlouhodobě usiluje o lepší hospodaření s energiemi i vodou. Realizuje projekty zajišťující energetické úspory, hodnotí možnosti zapojení vlastních zdrojů energie a nově město chystá výstavbu akumulačních nádrží na dešťovku.

Energeticky úsporné projekty i lepší hospodaření s dešťovkou

Nejvíce tepla uniká okny. Proto město klade důraz na zateplování. „V nedávné minulosti proběhla například kompletní výměna oken v ZŠ Palachova. Postupně se mění také okna v budově knihovny. O zateplení se uvažuje i u budovy ZŠ Na Výsluní,“ říká Kateřina Stránská z Městského úřadu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Jen v ZŠ Palachova stála výměna oken, zateplení stropů a obměna kotlů 29 milionů korun. Město využilo dotaci ve výši 11,5 milionu z OPŽP. A tím to zdaleka nekončí.

„V minulém roce byla v ZŠ Na Výsluní dokončena výměna plynové kotelny za energeticky úspornější zařízení. V plánu je také zateplení budovy. Na jaře se pak pustíme do výstavby akumulačních nádrží na dešťovku. Bude to první z takovýchto větších počinů – obdobná řešení jsme zatím dělali u menších staveb. Další nádrže na dešťovou vodu chce město zřídit u právě stavěné sportovní haly při ZŠ Palachova a v Panské zahradě u brandýského zámku,“ přibližuje plány Kateřina Stránská.

Brandýs škola - jiná

Podpora vsakování vod

V ZŠ Na Výslunní budou tři podzemní akumulační nádrže a dvě čerpací šachty pro využívání dešťové vody.

„Chystaná stavba v ZŠ Na Výsluní řeší výstavbu akumulačních nádrží a čerpací šachty pro zpětné využití srážkové vody ze střechy stávající tělocvičny k závlaze stávajícího sportovního hřiště. Součástí výstavby bude i zcela nová areálová stoka dešťové kanalizace, rozvod užitkové vody s napojením na připravovaný rozvod závlahového systému či rozvod pro doplňování užitkové vody ze stávající studny a vsakovací zařízení. Cílem je snížit množství odváděných srážkových vod do kanalizace a samozřejmě zpětné využití. Tento záměr je součástí celkové strategie města podporovat vsakování vod,“ upozorňuje Kateřina Stránská.

Chystá se energetická koncepce

Jednou z možností, jak se vyrovnat s nárůstem cen energií, je hledat energetické úspory a využívat při tom dotace. Město také zvažuje využívání vlastní výroby energie.

„Značná část budov v majetku města – školy, objekty úřadu, knihovna či kino leží v památkově chráněné oblasti. Jde o budovy, které se stavěly s minimálním nárokem na energetickou účinnost. A vzhledem k jejich statutu nemůžeme příliš zasahovat do jejich vzhledu. Musíme tudíž bohužel počítat s vyššími náklady na energie. Řešit to chceme ale právě úsporou v jiných oblastech, kupříkladu v zapojení vlastních zdrojů energie,“ zdůrazňuje Stránská.

Městská společnost BBM pracovala na sjednocování odběrných míst a připravuje energetickou koncepci, v níž budou vytipovány možnosti úspor na městských objektech.

Jakým směrem se město bude ubírat dál, je nyní předmětem chystané celkové energetické koncepce. Ta má mimo jiné řešit i případné zapojení nových zdrojů energie. V loňském roce město uvedlo do provozu kogenerační jednotku, která vedle některých městských objektů zásobuje i brandýskou nemocnici. Do budoucna bychom chtěli k této jednotce přidat i více druhů obnovitelných zdrojů,“ uzavírá Kateřina Stránská.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj