Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výsledky výzkumu: Češi ve skutečnosti neumí třídit odpad

| zdroj: JRK0

Dezinfekce sběrných hnízd a kontejnerových stání
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Třídění odpadu Čechům, navzdory zažitým představám, příliš nejde.Více než dvě třetiny odpadů vyprodukovaných v obcích a městech totiž lze dále vytřídit. Vyplývá to z desítek analýz, které provedli odborníci ze společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky v letech 2021 a 2022. Podle výsledků fyzických analýz je možné z popelnic na směsný komunální odpad dále vytřídit téměř 71 % odpadu!

Jak zkoumání probíhalo? V desítkách měst a obcí byl proveden rozbor půl tuny až tuny směsného komunálního odpadu. Skupina odborníků ze společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky odpad ručně roztřídila podle jednotlivých druhů až na 11 složek.

Bioodpad černou ovcí

Smutné prvenství drží bioodpad. Z celkového množství zkoumaného odpadu tvořil více než třetinu (35,6 %). Z toho představuje kolem 25 procent kuchyňský odpad a necelých jedenáct procent zahradní zeleň. Zastupitelé však často vnímají potenciál třídění bioodpadu a jeho různých složek. Například v Opavě spustili pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu, kdy se ho za prvních pět měsíců vysbíralo 31 tun! A podobné projekty se rozjíždí či rozjely třeba i v Teplicích, Příboře, Klášterci nad Ohří, Vyškově, Ivančicích, Slavkově u Brna a dalších městech. S tříděním bioodpadu začala i Praha. Přesto, z fyzických analýz vyplynulo, že je v České republice obrovský prostor pro zlepšení třídění všech druhů bioodpadů.

Blízko k třídění, daleko k dobrým výsledkům

89 kroků. Tak daleko má občan České republiky průměrně ke kontejnerům s plastem, papírem či sklem. Přesto mnoho Čechů tyto komodity stále netřídí. Odborníci během fyzických analýz odpadu totiž našli ve směsném odpadu větší množství plastu (8 %). Další složkou, která byla v analyzovaných vzorcích hojně zastoupena, byl papír, který tvořil 6,4 % a textil s 5,4 %, stejný byl i podíl skla. A zanedbatelný nebyl ani obsah stavebního odpadu (4,6 %) nebo kovů (2,8 %). Co může obcím a městům pomoci? Trendem, který výrazně zlepšuje vytříděnost těchto odpadů, je sběr odpadu dům od domu. Ve městech a obcích, kde ho zavedli, došlo ke zvýšení množství vytříděného odpadu a rovněž tu klesl objem směsného komunálního odpadu. Díky tomu zde dosáhli úspor v odpadovém hospodářství.

JRK1

Graf – výsledky fyzických analýz odpadu provedených odborníky z JRK a INCIEN v českých městech a obcích v letech 2021 a 2022/ Výsledky fyzické analýzy odpadu ve městech a obcích

Z analýz jasně vyplývá, že až 71 % odpadu, který skončil v nádobách na směsný komunální odpad, nemuselo skončit na skládce, pokud by ho obce respektive domácnosti správně vytřídily.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj