Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V Příčině díky podpoře Nadace ČEZ obnovili už druhý ovocný sad; příčinou porážky starých stromů byl jejich špatný zdravotní stav

| zdroj: ČEZ0

orchard-61007_640
zdroj: pixabay

Oživit, respektive obnovit další z místních sadů, který má nejen historický, ale i ekologický význam pro místní komunitu a krajinu, si dali za cíl v obci Příčina na Rakovnicku. Prakticky po roce, letos 5. a vloni 6. dubna, kdy se místní dobrovolníci sešli za stejným účelem na stráni nad tamním hřbitovem, se tak opět celé rodinné klany, sousedé i partnerské dvojice pustili do výsadby nové zeleně.

Stalo se tak na okraji východní části obce v blízkosti Branského potoka, přičemž momentálně zde již zakořeňuje 40 různých ovocných stromů (třešně, višně, jabloně a hrušně). Stejně jako vloni (58 000 Kč) i letos získala obec finanční prostředky na výsadbu od Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy, a to 114 000 korun. 

„Pozemek, na němž probíhá nová výsadba, byl i v minulosti veden jako ovocný sad. Stromy zde byly vysázeny před sedmdesáti lety. Z historických pramenů je známo, že tyto stromy měli lidé do svého užívání. Starali se o ně, tudíž jejich plody pak mohli využívat ve svůj prospěch. Bohužel většina těchto sadařů už není mezi námi. A stejně jak lidé, zestárly i stromy, jsou nemocné a neplodí, proto jsme je nechali pokácet a celý pozemek vyčistili od náletových křovin. Samozřejmě jsme se rozhodli sad obnovit a po loňské výborné zkušenosti s Nadací ČEZ jsme opět zažádali o finanční prostředky z grantu Stromy,“ uvedl během výsadby starosta Tomáš Kubička. 

Stejně jako před rokem, tak i nyní starosta kvitoval, že kromě místních dobrovolných hasičů, kteří se postarali i odstranění původních dřevin, si přišli zasadit „svůj“ strom i další obyvatelé Příčiny a také někteří sousedé z okolních obcí. „Ano, je to pro většinu z nás osobní. Původní ovocné stromy na všech místech v katastru obce vysazovali naši pradědové a dědové. Takže je pochopitelné, že my budeme v jejich díle pokračovat. Navíc obnova ovocného sadu přispěje k zachování a rozvoji místní fauny a flóry. Výsadba tradičních ovocných druhů podpoří biodiverzitu a poskytne potravu pro mnoho druhů zvířat, včetně opylovačů, jako jsou včely a motýli.“

Svůj ovocný strom si přišli zasadit například i Pavel a Klára Sýkorovi s dcerkou Stellou a synkem Tadeášem. „Nejsme přímo z Příčiny, ale z nedaleké Lubné. Máme zde ovšem známé a často právě tudy chodíme na procházky. Dá se tudy jít až ke hřbitovu, u něhož jsme sázeli vloni. Tam jsme zasadili strom pro naši Stellinku. No, a protože mezitím přišel na svět Tadeášek, tak jsme pochopitelně přišli zasadit strom i jemu. Až tudy jednou půjdeme společně třeba za dvacet let, tak mu řekneme – vidíš, tenhle strom jsi zasadil, když ti byly čtyři měsíce. U stromu Stellinky si pak připomeneme, že ona ten svůj zasadila, když jí bylo dva a půl roku,“ řekl s úsměvem Pavel Sýkora.

Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku.

Od vzniku grantu tak bylo do konce roku 2024 v rámci celé republiky již podpořeno 959 „zelených projektů“ za bezmála 99,6 milionu korun, což obnáší zhruba 140 000 nových dřevin, a to jak nejrůznějších stromů, tak i keřů. Ve Středočeském kraji se za stejné období jedná o 148 projektů za celkem 15 750 953 Kč. Jen vloni došlo na realizaci 27 projektů v 25 lokalitách. Vesměs se jednalo o výsadbu nové obecní nebo revitalizaci stávající sídlištní zeleně, založení nových stromořadí či ovocných alejí a sadů, včetně jejich obnovy, jako je tomu nyní v Příčině.

Obecní výsadby stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhají formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Defakto je to společenská událost, mnohdy spojená s lehkým občerstvením a ve finále společným posezením (postáním) u ohně při opékaní buřtů. V případě obnovy sadu u Branského potoka v obci Příčina tomu nebylo jinak. A co bude dál se starým dřevem? „Z větví se stala štěpka, která nám pomůže udržet vláhu u nově vysazených stromů. Rozřezané kmeny vezmou za své při pálení čarodějnic, kdy se většina z nás opět sejde u jednoho ohně,“ uzavírá starosta Tomáš Kubička.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva