Rada Středočeského kraje na svém jednání schválila poskytnutí finančních darů obcím, které se umístily na 1. až 3. místě v rámci 20. ročníku soutěže „My třídíme nejlépe“. Ocenění získají nejlepší obce v separaci komunálního odpadu v jednotlivých kategoriích podle počtu obyvatel. Celkem mezi dvanáct oceněných obcí kraj rozdělí 480 tisíc korun.
Cílem soutěže je motivovat obce a jejich obyvatele ke zlepšování systému třídění využitelných složek komunálního odpadu, jako jsou plasty, papír, sklo, nápojové kartony nebo kovy. Soutěž každoročně pořádá společnost EKO-KOM, a.s. ve spolupráci se Středočeským krajem, který zároveň poskytuje finanční dary těm nejúspěšnějším. Za umístění na prvních třech příčkách v jednotlivých kategoriích podle velikosti získávají ocenění finanční dar ve výši 60, 40 nebo 20 tisíc korun. „Třídění odpadů má ve Středočeském kraji dlouholetou tradici a jsem ráda, že díky této soutěži dokážeme nejen motivovat samosprávy, ale také ocenit práci a odpovědný přístup jejich obyvatel. Výsledky ukazují, že i menší obce mohou být vzorem v udržitelném nakládání s odpady. Těší mě, že se do jubilejního dvacátého ročníku soutěže zapojilo opět tolik komunit a že úroveň třídění v kraji trvale roste,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jindřiška Romba. Do loňského ročníku soutěže bylo automaticky zapojeno celkem 1 129 obcí z celého kraje.
Výsledky soutěže „My třídíme nejlépe 2024“ podle kategorií:
Obce do 299 obyvatel
- místo – Obec Čakov (Benešov)
- místo – Obec Okřínek (Poděbrady)
- místo – Obec Medonosy (Mělník)
Obce s 300–999 obyvateli
- místo – Obec Kondrac (Vlašim)
- místo – Obec Boseň (Mnichovo Hradiště)
- místo – Obec Hvožďany (Příbram)
Obce s 1 000–2 999 obyvateli
- místo – Obec Tuchoměřice (Černošice)
- místo – Obec Petrovice (Sedlčany)
- místo – Obec Drahelčice (Černošice)
Obce nad 3 000 obyvatel
- místo – Město Týnec nad Sázavou (Benešov)
- místo – Obec Zdiby (Brandýs nad Labem – Stará Boleslav)
- místo – Město Černošice (Černošice)
Obce byly hodnoceny na základě výtěžnosti jednotlivých složek separovaného odpadu (papír, plasty, kovy, sklo) vztažené k počtu obyvatel. Nejvíce bodů přinášel sběr kovů prostřednictvím nádobového nebo individuálního sběru (5 bodů za každý kilogram na obyvatele), zatímco u ostatních složek byly bodové hodnoty nižší (např. 1,5 bodu za kilogram papíru z nádobového sběru, 0,8 bodu za kilogram plastů). Navíc mohly obce získat bonusové body například za sběr nápojových kartonů, za sběr papíru jinými způsoby nebo za omezení produkce směsného komunálního odpadu pod 200 kg na obyvatele a rok – za to až 20 bodů navíc. Zajímavostí soutěže je také čestný titul „Třídič Středočeského kraje“, který získají obce, jež se umístí dva roky po sobě mezi prvními třemi. Následně však budou na dva roky z hodnocení vyřazeny, aby šanci dostaly i další obce. Do soutěže jsou automaticky zařazeny všechny obce zapojené do systému EKO-KOM ve Středočeském kraji.
Komentáře