Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nová appka pro ještě zelenější Vídeň

| zdroj: Město Vídeň0

4970314282_fac4c70213_c
zdroj: flickr.com

Vídeňský start-up pracuje na nové aplikaci, která má pomocí interaktivní mapy odhalit ideální místa pro výsadbu stromů ve městě. Nový nástroj propojí data o podzemní infrastruktuře, tepelných ostrovech i potřebách obyvatel a zapojí do plánování výsadby nejen městské části, ale i samotné Vídeňany.

Na začátku ledna mnozí při pohledu z okna na zasněžené ulice v duchu přivolávají prosluněné letní dny. Spousta lidí ale na léto nevzpomíná v nejlepším – na rozpálené asfaltové silnice a dusno v bytech, kdy jediným osvěžením byla ledová sprcha. Letní vedra posledních let ukázala nejen obyvatelům Vídně, jak důležité je hledat nové způsoby ochlazování městského prostředí.

Jedním z nejefektivnějších řešení je výsadba stromů – přírodních klimatizačních systémů, které navíc poskytují stín, chrání před UV zářením, zadržují v půdě vodu a zlepšují kvalitu ovzduší. Výsadba stromů ve městech však často není jednoduchá. Kořeny stromů vyžadují dostatek prostoru, což může být problematické v oblastech s hustou podzemní infrastrukturou.

Kde by město mohlo bez problémů nové stromy vysadit? S odpovědí na tuto otázku chce přijít projekt vídeňského start-upu Die Zweigstelle, který pracuje na aplikaci Pflanz.mi. Appka má propojit údaje o podzemní infrastruktuře, tepelných ostrovech a zranitelných skupinách obyvatel s analýzou dostupného prostoru. Pro vývojáře bude klíčová spolupráce s vídeňskou radnicí a přístup k datům o podzemním vedení a dalších sítích na území celého města. Výsledkem má být interaktivní mapa, která ukáže, kde je možné sázet nové stromy a jaké náklady jsou s tím spojené.

Podle spoluzakladatele Pflanz.mi Hannese Hofera, je cílem projektu „demokratizovat ozelenění a podpořit účast a porozumění“. Aplikace by tak měla být přístupná nejen zástupcům vídeňských obvodů a městským plánovačům, ale i široké veřejnosti. Každý obyvatel města by pomocí appky mohl přispět k ozelenění městského prostoru svým návrhem na výsadbu stromů nebo vytvoření „zelených oáz“.

První testování by mělo proběhnout na jedné z vídeňských ulic. Pokud bude úspěšné, projekt se může rozšířit na celé město. Kýženým výsledkem je nástroj, který by podobně jako vídeňská teplotní mapa zajistil kvalitní podklady pro efektivní územní plánování.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj