Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Komunitní energetika a modulové zařízení na výrobu bioplynu

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Komunální ekologie0

MOBPS1
zdroj: Průmyslová ekologie

Komunitní energetika je koncept, který umožňuje místním komunitám společně vyrábět a sdílet energii. Tento přístup přináší mnoho výhod, včetně ekonomických, environmentálních a sociálních.

Komunitní energetika je vhodná zejména v oblastech s dostatečným přístupem k obnovitelným zdrojům energie, jako jsou sluneční, větrná nebo třeba vodní energie. Mezi zapojené zdroje mohou patřit fotovoltaické panely, větrné turbíny, vodní elektrárny ale i stanice na výrobu bioplynu z biologicky rozložitelného substrátu.

Hlavní výhody komunitní energetiky zahrnují snížení nákladů na energii pro členy komunity, zlepšení energetické soběstačnosti a snížení emisí skleníkových plynů, zejména metanu. Navíc podporuje místní ekonomiku tím, že vytváří pracovní místa a zvyšuje investice do obnovitelných zdrojů.

MOBPS3
MOBPS Petrovice

Výhody modulových zařízení na výrobu bioplynu Bert®

Modulové bioplynové stanice Bert představují flexibilní a efektivní řešení pro výrobu energie z biologického odpadu. Jsou vhodné pro obce, potravinářský průmysl a zemědělce s živočišnou výrobou. Mezi jejich hlavní výhody patří energetická a personální nenáročnost, snadná instalace a údržba a možnost zpracování různých druhů biologického odpadu. Tyto stanice jsou schopny vyrábět plyn, teplo, hnojivo a bioCNG pro dopravu, čímž přispívají k cirkulární ekonomice a snižují závislost na fosilních palivech.

Modulové bioplynové stanice Bert jsou také ekologicky šetrné, protože snižují množství odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Díky své modulové konstrukci mohou být snadno rozšířeny nebo přizpůsobeny specifickým potřebám každé komunity. V Petrovicích u Přeštic byla v minulém roce k vidění modulová odpadová bioplynová stanice, která zpracovává odpady a vyrábí plyn, teplo a hnojivo. Od května tohoto roku budou k vidění instalace komerční po celé republice.

MOBPS4
MOBPS Petrovice

Kooperace jednotlivých zdrojů: Prospěch a přínosy

Kooperace jednotlivých zdrojů v rámci komunitní energetiky může přinést mnoho výhod v různých oblastech. Integrace obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické panely, větrné turbíny a bioplynové stanice, může zajistit stabilní a udržitelnou dodávku energie pro celou komunitu. Využití různých zdrojů energie umožňuje optimalizovat výrobu energie podle aktuálních podmínek a potřeb. Zařízení produkující bioplyn má zásadní výhodu produkce v režimu 24/7/365 takže předvídatelnost.

Prospěch z této kooperace mohou mít především členové komunity, kteří získají levnější a spolehlivější zdroj energie. Dále to přispívá k ochraně životního prostředí snížením emisí skleníkových plynů a podporou cirkulární ekonomiky. Modulové bioplynové stanice mohou zpracovávat biologický odpad a vyrábět z něj energii, čímž snižují množství odpadu a závislost na fosilních palivech. Z ekonomického hlediska mohou členové komunity těžit z nižších nákladů na energii a možnosti prodeje přebytečné energie do lokální sítě.

Integrace modulových bioplynových stanic do komunitní energetiky je příkladem, jak inovativní technologie mohou přispět k udržitelnému rozvoji a zlepšení kvality života místních obyvatel.

MOBPS2
MOBPS Petrovice

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS