Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Již brzy najdeme v Ostravě unikátní plochu s mokřady a tůněmi

| zdroj: Ostrava.cz0

ostrava-2230959_640
zdroj: pixabay

Zcela unikátní plochu s mokřady a tůněmi budou moci již letos využívat lidé v Ostravě-Hrabové. Neprostupný, v době podmáčení nepřístupný veřejný prostor, se aktuálně proměňuje pod taktovkou společnosti Ostravských městských lesů a zeleně v místo relaxační. 

Díky množství rozličných edukačních a hracích prvků, sem budou jistě hojně a rády směřovat rodiny s nejmenšími, ale možná zaujme i pedagogy pro výuku dětí v přírodě. Za výjimečným projektem stojí městský obvod Ostrava-Hrabová, který nepřístupnou mokřadní plochu zadal k řešení zkušeným architektkám, krajinářkám. Studii revitalizovaného území zpracovala Magda Cigánková Fialová a Petra Lindovská z ateliéru ZAKA22. Autorky navrhly jak nové tůně, tak rozličné přístupové trasy napříč mokřadem, díky kterým budou moci lidé trávit čas v lůně přírody. Nezanedbatelným benefitem projektu je podpora biodiverzity. Náklady na projekt jsou specifikovány ve výši přesahující 7,2 milionu korun s DPH, hotovo by mohlo být v polovině roku 2025.

„Revitalizovaná lokalita je situována u ulice Paskovské, vedle nové rezidence pro seniory. Plocha o rozloze asi 8 200 m² byla špatně přístupná s ohledem na původní vegetaci i vysokou hladinu spodní vody. Voda se soustřeďovala zejména do dvou míst, kde se nacházela mokřadní vegetace. V době, kdy voda opadla, zůstávala bažina. Území nebylo možno využívat v důsledku jeho svízelné prostupnosti terénem. Přikročili jsme proto k revitalizaci, abychom obyvatelům nabídli možnost trávení volného času ve vskutku zajímavém prostoru uprostřed přírody. Architektkami navržené úpravy lokality z místa učiní dozajista veřejností velmi vyhledávaný prostor,“ konstatuje starosta městského obvodu Milan Slíva.  

„Při oslovení obvodem jsme s kolegyní byly nadšené z lokality, která je výjimečná svou polohou. Je uvnitř obvodu, ale nenavazuje na zahuštěnou zástavbu. Územní plán sice připouští v okolí bytovou výstavbu, ale nyní se pouze severně nachází novostavba s byty pro seniory. Původní stav byl pro nás výzvou. Nepřehledný podmáčený a zcela nevyužívaný prostor. Po terénním průzkumu jsme zde začaly vidět unikátní možnost propojit podmáčenou lokalitu s volnočasovou funkcí. Navrhly jsme soustavu dřevěných povalových chodníků a odpočívadel s dvěma okruhy z pororoštů, které budou časem co nejméně opticky vyčnívat nad mokřad. Našim záměrem je podpořit to, co již v lokalitě samo bylo. Bude to i dobrý příklad hospodaření s vodou, který bude lidem dostupný a jasně srozumitelný. Na místě bylo příjemně i v letních termínech. Kromě klasické dendrologie jsme pracovaly i s informacemi z biologického a hydrogeologického průzkumu. V rámci realizace na vše dohlížíme a těšíme se na následný monitoring vývoje lokality,“ říká za ateliér ZAKA22 Magda Cigánková Fialová.

V místě byl proveden dendrologický průzkum, bylo zapotřebí pokácet 17 stromů s ohledem na jejich špatný zdravotní stav a odstranit i náletovou vegetaci. Realizovány byly terénní úpravy, čtyři stávající tůně byly pro stabilizaci vodní hladiny po nejdelší část roku prohloubeny a další tři tůně byly vyhloubeny nově. Vzniklé tůně budou propojeny novou cestní sítí, která povede povětšinou 30 cm nad terénem. Nové stezky jsou navrženy z pororoštů, které mohou časem prorůst mokřadními rostlinami a stezka tak splyne s přírodou. Pro možný pohyb v mokřadech byly navrženy i pěšiny a povalové chodníky, které k relaxaci doplní dřevěná mola, lávky a vhodný mobiliář z přírodních materiálů – sedací prvky, lavičky a celé spektrum herních prvků. Kolem povalových chodníků budou situovány edukační prvky, dřevěné cedule s obrázky fauny i flóry s popisky a jmenovkami jednotlivých druhů.  Nebudou scházet vodní hrátky, tvořené soustavou koryt, Archimedův šroub, domečky nebo dřevěné houby, vážka či ježek. Svůj příbytek najdou v území brouci, netopýři, ptáci a další živočichové.

„Aktuálně je stavba více než za půlkou své realizace. Tůně jsou již hotovy a poslední deště a spodní voda je naplnily nad naše očekávání. Aktuálně instalujeme dřevěné a kovové povalové chodníky, herní prvky a vysazujeme stromy. Na závěr stavby budeme sadit také mnoho vodomilných rostlin a pro děti postavíme velmi atraktivní ‚vodní hrátky.‘ Již při realizaci pozorujeme obrovský potenciál této lokality s vysokou biodiverzitou a samotné pojetí projektu, které opravdu propojí přírodu s lidmi, hodnotím jako jedinečné,“ uvádí technický náměstek společnosti Ostravské městské lesy a zeleň Martin Mati. 

Vegetace je navržena k podpoře druhové rozmanitosti rostlin v území. Vysazeno bude 14 nových listnatých stromů, olše lepkavá a hloh obecný. Nově bude založeno 194 m² záhonů cibulovin – narcisů, dále medvědí česnek i ladoňky. Celkový počet cibulovin je 2460 kusů. Keře poslouží jako pohledová bariéra území od rušné silnice Paskovská a bytových domů. Budoucí keřové záhony obsáhnou domácí druhy dřevin, navržen je např. ptačí zob obecný, brslen evropský, krušina olšová a růže šípková. V blízkosti herních prvků a povalových chodníků jsou navrženy podrostové byliny složené z trvalek, jarních rostlin, cibulovin a kapradin. Osázeny budou i břehy nových tůní, vodními a mokřadními rostlinami, opět převládají domácí druhy rostlin. Nově budou vysázeny trvalky v počtu 1019 kusů, založeno bude 63 m² vodních a mokřadních rostlin, najdeme mezi nimi např. kyprej vrbici, tužebník jilmový, devětsil lékařský, hrachor jarní, ostřici třeslicovou, ale také kapraď samec nebo pryšec či kakost bahenní.

„Projekt městského obvodu Ostrava-Hrabová optimalizuje vodní režim v lokalitě, přispívá k zadržování vody v krajině a současně podpoří biodiverzitu v území. Místo je naprosto vhodné pro budování tůni. V minulosti se jednalo o lokalitu protkanou rybníky, v současnosti pracuje obvod s jejich pozůstatkem. Jílová složka v podloží v lokalitě ponechává dešťovou vodu. Jde o další z řady projektů v boji proti dopadům změn klimatu, který umně pracuje s lepším hospodařením vody v městském prostředí a pomůže snižovat rizika spojená s narůstajícími teplotami. Zvelebení dosud nepřístupného veřejného prostoru z něj vbrzku učiní veřejností vyhledávané místo k odpočinku v přírodě. Černá Ostrava je mýtus, město náleží k nejzelenějším v republice, na jehož území nalezneme krom řek, mokřady a tůně i celou řadu dalších vodních prvků. I tento sofistikovaný projekt městského obvodu Ostrava-Hrabová město podpoří částkou až do výše takřka 5 milionů korun,“ uzavírá Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva