Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Hrazení bystřin pomáhá zadržovat vodu v lesích. Na Vysočině letos vzniklo pět staveb

| zdroj: Kraj Vysočina0

Image
zdroj: kr-vysocina.cz

V tomto roce bylo rozhodnutím Kraje Vysočina dokončeno celkem pět staveb hrazení bystřin v lesích. Výstavbu realizovaly Lesy ČR z prostředků Ministerstva zemědělství.

„Změna množství srážek v průběhu roku a především větší četnost přívalových dešťů, vyžaduje zlepšení zadržování vody v krajině. Jde o naši dlouholetou prioritu, Kraj Vysočina ve spolupráci s vlastníky lesů a správci toků vyhledává lokality vhodné pro realizaci těchto ceslospolečensky přínosných staveb,“ objasnil Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí.

Hrazení bystřin vzniklo na Číhalínském potoku a další čtyři vodní nádrže byly vybudovány v lokalitách Spálené mezi Horními a Dolními Lažany na Třebíčsku, Augustov u Nových Syrovic, Skokan u Meziříčka u Moravských Budějovic a Kozinec nedaleko Doupě na Telčsku. „Například na Číhalínském potoku došlo ke snížení eroze koryta a tedy zajištění stabilizace údolnice, zamezení eroze břehu a k retenci povrchových vod,“ uvedl Pavel Hájek.

Dalším, a mnohem častějším příkladem, je výstavba vodních nádrží s převažující retenční funkcí. „Nová vodní nádrž Spálené s plánovanou vodní plochou 0,49 ha leží v blízkosti prameniště Vícenického potoka. Jde o malou vodní nádrž se sypanou hrází, která má spodní výpusť, bezpečnostní přeliv, zátopu s litorální zónou a přístupovou cestou k pravému břehu zátopy. Převažující funkcí stavby je akumulace a retence vody v krajině a dokáže zadržet 9 590 m3 vody. Realizací stavby dojde také ke zvýšení biodiverzity,“ popsal technické řešení stavby Pavel Hájek.

U naučné stezky Štěpkovem u Moravských Budějovic, nedaleko památné zákonem chráněné borovice lesní, byla vybudována malá vodní nádrž Skokan s vodní plochou 0,39 ha. Stavbou došlo k posílení vodních prvků v krajině s ekologicko-stabilizační funkcí. Šířka hráze je čtyři metry, celková délka hráze 87 metrů a její výška 3,25 metrů. K ovládání hladiny a vypouštění slouží otevřený požerák. Nejen, že zadrží až 5 578 m3, ale může být i příjemnou zastávkou a cílem vycházek v okolí Štěpkova. Vybudování naučné stezky bylo podpořeno Krajem Vysočina v rámci Grantového programu Infrastruktura cestovního ruchu.

V lesích byly stavby za účelem tlumení povodní nebo zadržování vody budovány vždy. Řada tůní, rybníků, menších nádrží a přehrad ale zanikla a jejich existenci připomínají už jen pozůstatky hrází. Obdobně funguje také úprava vodních toků, na kterých vznikají prahy, stupně nebo přehrážky, které zpomalují odtok, vyrovnávají niveletu toku a zajišťují snížení hloubkové eroze. V lesích bývaly i meliorační příkopy, a to v místech, kde voda bránila v obnově porostů.

„Je v zájmu nás všech, aby stavby tohoto typu na Vysočině vznikaly. Vysočina je střechou Evropy, a pokud vodu v naší krajině nezadržíme, po dešti rychle odteče a pak v krajině chybí. Jsme připraveni jít tomuto našemu cíli naproti a vytvořit budování těchto staveb potřebné podmínky. Vedle staveb hrazení bystřin financovaných na základě rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina Ministerstvem zemědělství Kraj Vysočina finančně podporuje projektovou přípravu i realizaci staveb pro zadržování vody v krajině svými grantovými programy v rámci Fondu Vysočiny,“ doplnil radní kraje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj