Poskytovat podporu i poradenství začínajícím a malým firmám v oboru polovodičů bude České polovodičové centrum, které včera v Brně zahájilo svou činnost. Firmám má umožnit rychlejší vývoj nových produktů a usnadnit jejich testování i malosériovou výrobu. Centrum, které bude působit v rámci Vysokého učení technického v Brně, se v prvních měsících zaměří na obory výroby automobilů, energetiky, obrany a kyberbezpečnosti.
Slavnostního otevření se včera zúčastnil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a jednatel zlínského Technologického inovačního centra (TIC) Lukáš Trčka.
„Velmi vítám vznik Českého polovodičového centra, které pomůže i firmám z našeho kraje prosadit se na tomto dynamicky se vyvíjejícím trhu. V pokročilých technologiích včetně polovodičů vidíme příležitost k ekonomickému pozvednutí našeho regionu a růstu životní úrovně obyvatel,“ uvedl hejtman Radim Holiš.
Zlínský kraj se vloni stal členem Českého národního polovodičového klastru (CNSC), který sdružuje společnosti a instituce, jejichž zájmem je rozvoj odvětví vývoje a výroby polovodičů. Vstoupil také do Aliance evropských polovodičových regionů (ESRA). Společně s Jihomoravským krajem jsou jedinými regiony z České republiky, které se staly součástí tohoto prestižního společenství. Tím se mu otevírají možnosti mezinárodní spolupráce.
„Náš vstup do obou organizací souvisí s jednáními o mnohamiliardové investici společnosti onsemi, která v Rožnově pod Radhoštěm polovodiče vyvíjí a vyrábí a patří v tom ke světové špičce. Věřím, že se americký majitel rozhodne výrobu na Valašsku rozšířit. Pro region by to znamenalo vznik více než tisícovky nových pracovních příležitostí v moderním průmyslovém odvětví s vysokou přidanou hodnotou,“ vysvětlil Radim Holiš s tím, že kraj chce také pomoci pootevřít dveře zlínské Univerzitě Tomáše Bati (UTB) k dalším vzdělávacím aktivitám.
Ta už nyní připravuje vše potřebné pro otevření nového bakalářského programu zaměřeného na materiálové inženýrství. Do prvního ročníku v roce 2026 chce univerzita přijmout přibližně 30 studentů. „V rámci tohoto programu budou studenti absolvovat praxe právě v onsemi, ale také v jiných podobných výrobních závodech v Evropě. Diskutujeme také přípravu studijního programu, který bude zaměřen na informatiku s částečnou orientací také na průmyslové inženýrství,“ uvedl rektor UTB Milan Adámek.
„Prohlubování spolupráce firem se školami a výzkumnými institucemi je v dnešním světě doslova nutností. Mladým lidem naší systematickou prací na základních a středních školách průběžně ukazujeme, že talent a technologie jsou klíčem pro jejich kvalitní uplatnění na trhu a současně motorem pro další rozvoj nejen našeho regionu, ale také celého Česka a Evropy,“ dodal Lukáš Trčka z TIC.
České polovodičové centrum má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsou dvě největší české technické univerzity – Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze, společnosti onsemi a Codasip, Národní polovodičový klastr a Jihomoravské inovační centrum. České centrum bude jedním z 27 kompetenčních center, která vznikají s podporou Evropské komise i v dalších zemích EU, jejichž cílem je posílit technologickou soběstačnost Evropy.
Komentáře