Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Adaptace krajiny obce Vohančice

| zdroj: Adapterra Awards/ Nadace Partnerství0

adapt
zdroj: Nadace Partnerství (Vojta Herout)

Pro obyvatele Vohančic je výsadba stromů dvakrát do roka společenskou událostí, kterou si většina z nich nenechá ujít. Jejich zapojení i aktivita obce přináší výsledky – okolní krajina změnila svůj vzhled.

Tam, kde se během výrazných lijáků splachovala ornice z polí do obce, vznikly louky, rozsáhlé sady, polní cesty. Obec osela travní směsí více než 43 ha nejohroženějších ploch, přibyly stovky nových stromů a tisíce keřů.

Co opatření řeší

Soubor komplexních opatření se nachází na území o rozloze 2,5 km² a pomáhá snižovat dopady intenzivně obdělávaných polí na Vohančice i okolní obce. Prudké deště totiž dříve smývaly ze zemědělských ploch ornici a ohrožovaly i zástavbu. Díky rozsáhlému zatravnění se podařilo také zlepšit situaci s vysycháním vodních zdrojů v letních měsících severně od obce v trati Haltýře a dochází k postupnému naplňování zdejších podzemních štol (haltýřů) vodou. Přirozené zarůstání lokality navíc poskytuje úkryt a potravní možnosti ptákům a dalším drobným živočichům. Aktuálně se zde vyskytuje 22 kusů volavek.

adapt1

Jak to funguje

K prvním opatřením se řadí ambiciózní projekt protierozního valu a rozsáhlých krajinářských úprav svahů. V roce 2019 se zpracovalo erozní posouzení a následně se zatravnily plochy orné půdy nad obcí druhově bohatými travními směsmi. Vznikl tak základ svahu s obecními sady. Další sad obyvatelé vysadili nad novým obecním sportovištěm. Postupně se také začala dosazovat přestárlá stromořadí podél hlavních silnic i polních cest (zejména ořešáky).
V roce 2020 rozčlenila nová polní cesta zemědělské plochy v lokalitě K Žernůvce. Cestu doplňuje stromořadí složené z habrů a babyk. Na konci léta pak přišla první výsadba na zaloučeném svahu Nad Závistí. Rok 2021 přinesl Karlátkový sad v lokalitě nad Haltýřem, kam přibyla více než stovka převážně ovocných stromů. Vznikly také dvě nové polní cesty zpřístupňující lesní pozemky, kolem nichž obyvatelé vysadili ovocné stromy, habry, babyky a další druhy stromů původních na tomto území.
Během tří let se tedy podařilo osít cca 43 ha erozně nejohroženějších pozemků různými travními směsmi. Síť polních cest se rozšířila o 2.2 km a rozčlenila krajinu vegetačními pásy s doprovodnou zelení. Do volné krajiny obec vysázela celkem 278 stromů (stromořadí, solitéry, menší shluky, remízky, ovocné sady).

Adaptace obce Vohančice na klimatickou změnu se nyní nachází přibližně v polovině plánovaného rozsahu opatření. V roce 2023 by se měla v nivě Heroltického potoka realizovat soustava malých vodních nádrží a tůní. V lokalitě Kozí doly by v budoucnu mělo vzniknout biocentrum o rozloze 2,8 ha. S protierozním valem by ho měl propojit biokoridor. Zbývá také osázet celou centrální část protierozního valu, kterou by měl tvořit rozsáhlý genetický sad zahrnující většinu starých tradičních odrůd Tišnovska.

adapt2

Původní stav

Vohančice leží v blízkosti města Tišnova a mají 194 obyvatel. Zástavba se nachází na jižní hranici katastru. Směrem od severu se do obce svažují desítky hektarů intenzivně obdělávaných polí. Na východě a západě se rozkládají lesní porosty. Kvůli stávajícím klimatickým změnám je území teplotně nadprůměrné a srážkově chudé. Pokud zaprší, jedná se převážně o přívalové deště směřující vodu do obce a společně s ní i bahno (ornici smytou s povrchu polí). Stávající smrkové lesní porosty navíc napadl kůrovec a stromy zhruba na 20 ha ploše se budou muset odtěžit. Tím se zvýší rozsah ploch se sníženou retencí srážkové vody a ohrožených erozí.
Obec trpí silným nedostatkem vody. V minulých letech se voda musela do Vohančic dokonce dovážet. V roce 2018 proto obec vydala veřejnou vyhlášku (platnou i v zimních měsících), která upravuje spotřebu vody na obyvatele a den množstvím 100 litrů. Zakazuje také využití pitné vody k napouštění bazénů a pro zálivku. V trati Haltýře severně od obce se nacházejí podzemní štoly (haltýře), které v minulosti zásobovaly části obce vodou. V současnosti jsou tyto zdroje vyschlé, což omezuje možnost nové výstavby. Nedostatek vody se obec pokouší řešit vrtem hlubokým 225 m, ten je zatím vyhlouben do 203 m.

Údržba

Ovocné stromy vyžadují zapěstovávání korunných tvarů. Dále obec počítá s jejich ochranou proti škůdcům, závlahou, senosečí. Péči zajišťuje obecní zaměstnanec, který se o výsadby a louky stará. Hrubý rozpočet činí cca 100 tisíc Kč měsíčně.

Proč to není jinak

Obec vlastní krajinný plán. Zvolená opatření představují nejvhodnější řešení z hlediska funkčnosti i krajinně estetických hodnot.

Největší výzvy a překážky

Aby mohla obec uskutečnit opatření v takovém rozsahu, musela směnit či odkoupit 80 pozemků od soukromých vlastníků. Nejtěžší bylo prosadit a realizovat první projekty. Starousedlíci často neměli k projektům pochopení, chtěli na polích raději kukuřici a řepku, než trávu. Problém nastal také s rostoucími cenami, a tak se některá opatření řešila svépomocí.

adapt0

Zkušenosti z provozu

Krajina se po rekultivaci stala atraktivnější nejen esteticky, ale i turisticky. Stala se enklávou pro zvířata, která zde našla svůj klid. Firma Agrostis Trávníky monitoruje stav travního porostu a na základě vyhodnocení vyvíjí trávníky tak, aby plnily dobře svou funkci. Příjemným bonusem bylo ocenění obce Zlatým rýčem (Cenou za krajinu Jihomoravského kraje 2021).

Kolik to stálo

Náklady na zatravnění, výsadby, dokumentaci, realizace protierozního valu činí zhruba 16,8 milionů Kč. Částku 13,4 milionu Kč pokryla dotace, zbytek hradila obec Vohančice ze svých zdrojů.

Opatření obci ročně uspoří zhruba 100 tisíc Kč za vyčištění a opravu kanalizace, 50 tisíc Kč za opravu veřejných cest, v neposlední řadě i za ochranu soukromého majetku (nelze vyčíslit).

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ