Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Recyklace pomocí termického rozkladu si poradí s čistírenskými kaly i nemocničním odpadem

| autor: Hana Tomášková0

Enress0
zdroj: Enress

Technologie TDU2000® MT350Ei umožňuje recyklovat plastový i další odpad pomocí procesu termochemické depolymerizace. Výhodou je bezodpadovost provozu, protože všechny výstupné produkty lze ekonomicky smysluplně využít v souladu se všemi relevantními environmentálními kritérii.

„Provedené testy prokázaly možnost likvidovat touto technologií také čistírenské kaly, a to jak komunální, tak i průmyslové. Pokud ale nastavíme teplotu nad 800 °C, je možné podle zákonných norem likvidovat nemocniční nebezpečný odpad i bez hygienizace,“ vysvětluje Miloslav Bačiak, expert klastru Wasten, působící ve společnosti Enress, s.r.o., která technologii vyvinula.

Jak probíhá technologický proces

enress1

Pyrolýza Enress

Popis jednotlivých částí zařízení: Modul č. 1 – Velkoobjemový zásobník vstupních odpadů, Modul č. 2 – Příprava materiálu a zásobování reaktoru, Modul č.3 – Reaktor a výstup tuhého zbytku, Modul č.4 – Kondenzace, primární olejová nádrž a řídící systém obsluhy, Modul č. 5 – Čištění a separace technických plynů

Vytříděný vstupní odpad, přijímaný volně, v sypké podobě nebo ve formě lisovaných balíků, je dodáván přímo do modulu č. 1. Zde probíhá proces drcení – v objemech potřebných pro naplnění denní kapacity zařízení, resp. jeho kontinuální provoz.

Nadrcený odpad se dodává do velkoobjemové násypky v modulu č. 2 a pomocí počítačem řízeného dopravníku na dně násypky se odpad posunuje do plnícího systému reaktoru.

Plnící systém zařízení je výtlačný lis, který komprimuje odpadní směs. Tvoří tak samočinnou bariéru proti vniknutí vzduchu do reaktoru. Lis je řízen elektronicky.

Modul č. 3 je tvořen vlastním reaktorem, který je vybaven nezávisle řízenými zónami ohřevu s elektronickou regulací.

Získaný plyn a aerosolové formy procesní kapaliny jsou odsávány z prostoru reaktoru do modulu č. 4, ve kterém se nachází dvojstupňová kondenzační sestava.

V procesu kondenzace dochází k účinné separaci a kondenzaci aerosolových kapek procesní kapaliny, která teče do chlazené nádrže č. 1. Tento chemický proces fyzikálně odděluje směsi kapalných uhlovodíků do nádrže č. 2.

Co je výsledkem

Na základě takto nastaveného procesu získáváme 3 procesní frakce:

  • Pevná procesní frakce je tvořená z 98 % anorganickým uhlíkem a zbytkem (zbytek kovů či ostatních prvků, které nevstoupily do asociace při tvorbě aerosolu).

Tato frakce má využití například v gumárenském průmyslu jako plnivo do pneumatik a gumy, také jako sorbent a taktéž v zemědělství jako nosič hnojiva při zaorání do půdy.

  • Kapalná procesní frakce je směs uhlovodíků C5 až C15 a je využitelná v petrochemickém průmyslu jako surovina pro výrobu syntetických paliv. Dále v klasickém chemickém průmyslu, kde po řízeném vícestupňovém krakování můžeme získat cenné aromatické uhlovodíky a jiné základní uhlovodíkové sloučeniny.
  • Plynnou frakci je možné využít jako energetickou surovinu pro výrobu elektrické energie, dále jako základní monomery pro výrobu polymerů za pomoci hydrogenace a podobně.

„Technologie využívá pokročilou techniku elektrického ohřevu reaktoru – tedy bez potřeby spalování plynné frakce, respektive jiných plynných paliv. Tento způsob řešení umožňuje vysokou kvalitu získané procesní kapaliny s výtěžností až 90 hm. %. Další přímo využitelnými výstupnými produkty je procesní plyn a pevný inertní uhlíkový zbytek,“ uvádí Miloslav Bačiak.

Přínosy technologie

Ekonomický aspekt

Na výstupu jsou cenné chemikálie, které je možné racionálně využít.

Celospolečenský a environmentální přínos

„Touto technologií lze zpracovat jakýkoliv biodegradabilní odpad, který není možné likvidovat mechanickou recyklací, je nevhodné ho spalovat anebo zplyňovat. V porovnaní s likvidací spalováním ve spalovnách anebo v cementárnách má termický rozklad podle studie prof. Kočího několikanásobně menší uhlíkovou stopu,“ upozorňuje expert klastru Wasten.

Perspektiva pro regiony

„Velká perspektiva je vevyužití této technologie v regionech, kde by bylo možné za nízkých logistických nákladůlikvidovat biodegradabilní odpad z domácností a lehké průmyslové výroby,“ uvádí Miloslav Bačiak na závěr.

enress2

Článek vznikl za podpory klastru WASTen

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

logo_wasten.png
Wasten_EU.jpg
Wasten_MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj