Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Projekt modernizace horkovodů v Olomouci získal „Křišťálový komín“

| zdroj: Veolia0

Horkovody Olomouc (1)
zdroj: Veolia

Olomouc se loni dočkala největší investice do své teplárenské sítě za poslední dvě desetiletí, a tento projekt nyní získal celorepublikové uznání. Skupina Veolia Energie ČR za výstavbu více než osmi kilometrů nových horkovodů obdržela na Dnech teplárenství a energetiky 2025 prestižní ocenění „Křišťálový komín“. Organizátor akce – Teplárenské sdružení ČR (TS ČR) – na projektu mimo jiné ocenil fakt, že projekt přináší více než 29 000 olomouckým domácnostem stabilnější dodávky tepla i teplé vody, snižuje emise skleníkových plynů i zvyšuje odolnost soustavy proti povodním.

Energetická skupina Veolia Energie ČR zahájila projekt rekonstrukce části olomouckého parního systému v roce 2023 a dokončila jej v říjnu 2024. „Naším hlavním cílem byla transformace dosavadního parního systému na moderní horkovodní síť,“ říká Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava skupiny Veolia Energie ČR, a dodává: „Během dvou let jsme vyměnili 7,5 kilometru starých parních rozvodů, které městu sloužily místy až 60 let, a postavili více než osm kilometrů nových horkovodních rozvodů.“

Výstavba nových horkovodů probíhala ve dvou fázích. První etapa byla realizována v roce 2023 a vyžádala si investici ve výši 215 milionů korun. Druhá fáze byla dokončena v roce 2024 za 244 milionů korun. Zhruba polovinu celkové investice ve výši 459 milionů korun pokryly dotace z Národního plánu obnovy.

Křišťálový komín“ od TS ČR

Projekt získal uznání od Teplárenského sdružení ČR na Dnech teplárenství a energetiky 2025, které se konalo 23. – 24. dubna právě v hanácké metropoli. TS ČR ocenilo přínos projektu pro udržitelnou energetiku udělením „Křišťálového komína“ v kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“. „Modernizace horkovodů v Olomouci je vzorovým příkladem, jak lze efektivně připravit teplárenskou infrastrukturu na dekarbonizaci. Tento projekt nejen snižuje emise a zvyšuje spolehlivost dodávek, ale také ukazuje cestu k naplnění náročných cílů udržitelné energetiky v České republice,“ uvedl Jiří Vecka, ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Olomouc díky oceněnému projektu navázala na další města – například Přerov – kde skupina Veolia Energie ČR provedla podobnou rekonstrukci parovodní sítě kvůli plánovanému odklonu od uhlí. „Dekarbonizovaný je kromě Teplárny Přerov také náš provoz ve Frýdku-Místku a Kolíně. V příštích letech budeme odcházet od uhlí nejen v Olomouci, ale také v Karviné a Ostravě. Na dekarbonizaci máme vyčleněno více než 20 miliard korun v rámci programu GreenUp,“ dodává Kamil Vrbka.

Úspory i připravenost na povodně
Výměna potrubí přináší kromě zastupitelnosti zdrojů řadu dalších výhod. „Nový systém je efektivnější a méně energeticky náročný, což znamená nižší spotřebu paliva. Ročně ušetříme více než 45 000 GJ primární energie a snížíme emise skleníkových plynů o téměř pět tisíc tun,“ říká Kamil Vrbka a pokračuje: „Speciální konstrukce nového potrubí je odolná vůči vzedmutí spodní vody a povodním. Po záplavách v září 2024, které poškodily naše provozy v Krnově, Ostravě a Přerově, je zřejmé, jak důležité je investovat do ochrany kritické infrastruktury, jakou otopná soustava bezesporu je.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva