Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Předcházení vzniku odpadů XII.: Kovy

| autor: Martina Jandusova0

PVO_úvodní foto_kovy
zdroj: redakce

Třídění skla, papíru a plastu máme většinou už zažité a nedělá nám problém. Jak jste na tom ale s kovy? Víte, co patří do šedého kontejneru a co tam v žádném případě nevhazovat? A jak vůbec můžeme kovovým odpadům předcházet?

Používáme je téměř od nepaměti

Kovy, jako je železo, hliník, měď a ocel, jsou materiály, které mají dlouhou historii a sehrály klíčovou roli v lidském pokroku . Díky svým vlastnostem, mezi které patří pevnost, vodivost nebo odolnost a snadná zpracovatelnost, jsou často využívány v různých průmyslových odvětvích.

Železo se využívá k výrobě spotřebního zboží, jako jsou domácí spotřebiče, nářadí nebo nádoby a je součástí elektronických součástek. Společně s ocelí nachází uplatnění ve stavebnictví. Ocel je ideální pro nosné konstrukce staveb a využívá se při stavbě mostů, lávek či různých typů schodišť.

Hliník, který je dobrým vodičem elektrického proudu, se právě kvůli tomu používá při výrobě vodičů, dále pro výrobu mincí, alobalu nebo při výrobě oken a populární je v leteckém a automobilovém průmyslu. Měď patří mezi nejdůležitější technické kovy a vyznačuje se stejně jako hliník dobrou elektrickou i tepelnou vodivostí, proto se využívá k výrobě elektrických vodičů a trubkovnic ve výměnících tepla, elektromotorů a dále k produkci okapů, parapetů nebo střech.

Produkujeme jich hodně

Produkce kovového odpadu není vůbec zanedbatelná. Podle dat z Českého statistického úřadu dosáhla v roce 2023 celková produkce odpadů v České republice hodnoty 38 mil. tun a právě druhý největší podíl na vyprodukovaných odpadech měl kovový odpad (14,2 % - 5 mil. tun).

Kovový odpad pochází z různých zdrojů. Kromě průmyslové výroby, kdy se jedná například o zbytky z obrábění, lisování nebo svařování různých kovových dílů, případně kovové zbytky ze stavby, demolic nebo rekonstrukčních prací, jako jsou železné tyče, plechy a dráty, se s ním setkáváme i v domácnostech. Jedná se o elektroodpad (staré spotřebiče, mobilní telefony, počítače, televizory atd.) a drobný kovový odpad, mezi který patří zejména obalové materiály z kovu.

Kovové obaly se nejčastěji vyrábí ze železa (oceli) nebo hliníku a pro povrchové úpravy se využívá chrom, cín nebo zinek. Můžeme se s nimi setkat v podobě tenkých fólií, konzerv, nápojových plechovek, tub nebo jsou z nich vyrobena víčka či zátky.

Předcházet, případně třídit

Předcházení vzniku kovových odpadů je důležité z několika důvodů. Snižujeme tím ekologickou zátěž spojenou s těžbou a zpracováním nových surovin. Navíc šetříme energie, redukujeme emise skleníkových plynů a můžeme se díky tomu vyvarovat znečišťování půdy a vody těžkými kovy.

V případě elektroodpadů bychom se v rámci předcházení vzniku odpadů měli zaměřit na to, že budeme kupovat jenom spotřebiče, které skutečně potřebujeme, o ty se následně budeme dobře starat, aby vydrželi co možná nejdéle a pokud budeme chtít vyměnit spotřebič za nový, můžeme ten starý prodat nebo darovat, pakliže je ještě funkční a pokud není, odevzdat do místa zpětného odběru. Vždy se nám vyplatí investovat do kvalitnějších výrobků, které vydrží déle a není nutné je často nahrazovat.

Odpadům z kovových obalů je možné předcházet tím, že při nakupovaní budeme preferovat výrobky bez obalového materiálu nebo jen s malým množstvím, případně vybereme ty, které jsou zabaleny v ekologičtějších obalech. Důležitou roli dále hraje opakovaná použitelnost, proto je vždy lepší používat namísto jednorázových produktů, například nápojových plechovek, opakovaně plnitelné nádoby a lahve.

V případě, že odpadům nemůžeme předejít, je vždy důležité je alespoň vytřídit, aby mohly být zrecyklovány. V České republice se kovový odpad třídí do šedých kontejnerů, nicméně do nich nepatří všechny kovové obaly, s některými musíme do sběrného dvora.

Do šedých kontejnerů patří: nápojové plechovky, konzervy, alobal, hliníkové obaly od potravin, hliníková víčka a kovové nádoby od aerosolů, jako jsou spreje od laků na vlasy, šlehaček nebo antiperspirantů a deodorantů. Nepatří tam nápojové kartony (vhazujeme do nádob na nápojové kartony nebo na plasty), spreje a deodoranty, ve kterých jsou ještě zbytky obsahu, plechovky od barev nebo laků, elektroodpad či baterie.


Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ_3.width-700

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj