Podzemní kontejnery nabízí dostatek prostoru, ovšem ukrytého před zraky kolemjdoucích. Používají se pro separovaný i směsný komunální odpad. Výhodou je, že nádoby lze umístit vedle sebe. Domácnostem to usnadňuje třídění a městům jejich vývoz.
Brno provozuje podzemní kontejnery již 16 let
Kontejnerové stanoviště nenarušuje ráz města a šetří veřejný prostor. Například v Brně již využívají podzemní kontejnery od roku 2006. Tedy celých 16 let! To už je dlouhá doba, která funkčnost nádob řádně prověřila.
Začínalo se na šesti separačních stanovištích. Během několika dalších let se zájem o systémy podzemních kontejnerů násobně zvýšil. Jedná se totiž o moderní řešení odpadového hospodářství zvláště vhodné pro exponovaná centra měst, historické a památkové zóny či developerské projekty.
V čem tkví kouzlo podzemních kontejnerů
Kompletní zásobní objem kontejneru je uložen pod zemí. V nadzemní části jsou vidět pouze vhozy. Vizuálně působí moderně a esteticky, prostor zůstává vzdušný, nenarušený objemnými nádobami.
O tom, že podzemní kontejnery znamenají minimální vnější zásah do okolí, se lze přesvědčit například v Římské ulici či na Tylově náměstí v Praze, na náměstí v Jihlavě, v Pardubicích, ve Znojmě, v České Třebové, na Kladně a v mnoha dalších městech České republiky.
Jak na instalaci podzemního kontejneru
Podzemní kontejnery by se nám líbily, ale hodí se k nám? Tuto otázku si pravděpodobně klade nejeden starosta či starostka. „Je třeba zvážit, jaké druhy odpadů chce obec do podzemních kontejnerů sbírat a jaký objem nádoby pro ně zvolit,“ říká Josef Matějovský ze společnosti Komunální technika s.r.o., která zajišťuje prodej odpadových nádob pro komunální oblast již od roku 2002. Firma se stala lídrem českého trhu s více jak pěti sty dodanými kusy separačních hnízd po celé České republice.
„Obvykle doporučujeme zvolit nádoby na papír, plasty či plasty v kombinaci s nápojovými kartony, sklo či směsný komunální odpad,“ dodává Matějovský.
Jak vyprázdnit podzemní nádoby na odpad
Obavy z příliš náročných výsypů nejsou na místě. Vyprazdňování kontejnerů probíhá pomocí dvouhákového systému. „Jedná se o nejvíce používaný systém v České republice,“ připomíná Josef Matějovský.
Náhled podzemního kontejneru:
Společnost Komunální technika s.r.o. vnímá stále obrovský potenciál v pokračování instalací tohoto progresivního systému. Sledování trendů v oblasti odpadového hospodářství vede českou firmu k navazování spolupráce s mnoha zahraničními lídry ve svých oborech. Takto vznikla i spolupráce s nizozemskou společností Bammens, jež se věnuje výrobě podzemních kontejnerů už několik desetiletí. Kromě instalací podzemních a polopodzemních kontejnerů se Komunální technika věnuje i prodeji a pronájmu techniky pro svoz odpadů či prodeji transportní techniky.
Komentáře