Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Novým provozovatelem Vodárenské společnosti Táborsko je ČEVAK

| zdroj: ČEVAK a.s.0

čevak1.jpg
zdroj: ČEVAK

Vodárenská společnost Táborsko s.r.o. (VST), která je vlastníkem vodohospodářského majetku měst Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí, má staronového provozovatele. Tím je společnost ČEVAK a.s.

Detaily vzájemné spolupráce přibližuje v rozhovoru Lubor Tomanec, ředitel VST.

Kdy se VST rozhodla vybrat nového provozovatele?

Na základě provedené analýzy se VST už v roce 2018 rozhodla pokračovat v tzv. oddílném modelu provozování a vybrat si nového provozovatele v koncesním řízení.

Proč je podle vás výhodné mít provozovatele, v tomto případě ČEVAK a.s.?

Výhod je celá řada. Provozovatel nese rizika a legislativní povinnosti spojené s provozováním. Navíc máme zajištěnou odbornost personálu včetně potřebného know-how a zaručený příjem z pronájmu našeho vodohospodářského majetku.

Může provozovatel stanovit neúměrně vysokou cenu vodného a stočného?

To je vyloučené, v koncesní smlouvě je pevně definován způsob stanovení vodného a stočného, a to prostřednictvím tzv. „finančního modelu“. Provozovatel ho musí dodržovat. To nám umožňuje přijmout dlouhodobou cenovou strategii se souběžným plněním plánu obnovy našeho majetku.

Je možné si udržet kontrolu nad svým majetkem?

V koncesní smlouvě je zakotvena řada kontrolních mechanismů. Provozovatel musí mimo jiné plnit „výkonové ukazatele“, které sledují kvalitu a rozsah poskytovaných služeb. Při porušení hrozí provozovateli vysoké finanční sankce. Máme tedy dostatek nástrojů ke kontrole plnění koncesní smlouvy.

Všechny smlouvy nejsou stejné. Je důležité, co si ujednáte?

VST získala v minulosti dotace z Operačního programu životní prostředí, základní ustanovení koncesní smlouvy jsme proto museli převzít ze vzorových dokumentů Státního fondu životního prostředí. Ten navíc dohlížel na průběh koncesního řízení a bude mít možnost kontrolovat plnění koncesní smlouvy. Vzorová ustanovení jsme ve spolupráci s našimi poradci výrazně rozšířili, výsledkem je velmi podrobná smlouva, která by měla „myslet na všechno“.

čevak3.jpg

Má to z vašeho pohledu i nějakou nevýhodu?

Vysoká míra podrobnosti má své výhody i nevýhody. Máme přesně určeno, co má a nemá provozovatel dělat ve všech dotčených oblastech, jaká má práva a povinnosti. Lze to dobře kontrolovat a vymáhat plnění. Svět kolem nás a zejména právní prostředí se však mění a měnit se bude. Změny mohou zasahovat do smluvních ujednání a my se s tím budeme muset vyrovnat.

Proč se stále častěji objevují názory, že samoprovozování je výhodnější?

Neřekl bych, že tento názor převládá. Naopak se mnohde potvrzuje, že je výhodnější oddílný model provozování. Rozhodující jsou podmínky v dané lokalitě, tzn. zda je vlastník vodohospodářského majetku odborně a materiálně vybaven a zda chce nést rizika spojená s provozováním. V případě oddílného modelu pak jednoznačně záleží právě na kvalitě uzavřené koncesní (provozovatelské) smlouvy. To, co je ujednáno, a důslednost, s jakou vlastník majetku kontroluje plnění, jsou silné nástroje k prosperitě takového vztahu.

čevak2.jpg

Podpis smlouvy

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj