Stále roste počet domácností, které si pořizují na zahradu bazén. Vlastní bazén znamená řadu výhod, ale nabízí se i otázka, jak ho správně napouštět.
Pokud majitel napouští bazén z veřejného vodovodu, měl by dodržet tyto zásady:
- Především respektovat nařízení obce o případném omezení užívání pitné vody z veřejného vodovodu
- Při napouštění větších bazénů nad 20 m3 z vodovodní přípojky vždy kontaktovat dodavatele pitné vody na dispečinku a tyto své záměry s pracovníky konzultovat, aby nedošlo k poklesu tlaku v síti a dalším problémům spojeným s nadměrným odběrem vody
- Ideální je bazén napouštět pomalu – to znamená zvolit menší odtok vody z kohoutku a klidně rozvrhnout napouštění do delšího časového období – tedy napouštět vodu postupně po několik nocí. Nejvhodnější je období mimo špičku – v nočních hodinách, kdy je spotřeba vody minimální.
Proč je důležité napouštět bazén podle pravidel?
Majitelé často chtějí mít své bazény napuštěné co nejrychleji. Při příliš rychlém napouštění bazénů dochází k nárazovým změnám hydraulických poměrů ve vodovodní síti. To způsobuje uvolňování usazenin z vnitřních stěn vodovodního potrubí a dochází k zakalení vody.
Majitel bazénu si tak silným proudem vody může nejen napustit zakalenou vodu přímo do bazénu, ale navíc může způsobit zakalení vody i svým sousedům.
Kromě zakalení vody, může dojít i k poklesu tlaku v síti a tyto problémy se mohou současně projevit i u jiných odběratelů.
Napouštění bazénu ze studny
V případě napouštění bazénu ze studny může také dojít k zakalení vody v důsledku uvolnění nečistot. Je také nutné vědět, zda voda ze studny nepředstavuje zdravotní riziko.
Voda do bazénu z cisterny
Pozvolné napouštění bazénů je zdlouhavé a pro řadu uživatelů nekomfortní. Proto mají možnost zajistit si napuštění vody jednoduše a bez komplikací, a to objednáním cisterny přímo u svého dodavatele pitné vody.
Komentáře