Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Lidé mohou žádat o dotace na ekologické vytápění i fotovoltaiku

| zdroj: Pardubický kraj0

solární panely pixa
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V těchto týdnech mohou lidé žádat o dotace na pořízení ekologického vytápění či snížení energetické náročnosti budov. A to hned ve dvou programech. Jsou to Nová Zelená úsporám a Operační program Životní prostředí. O dotaci lze podle typu opatření a cílové skupiny žádat buď u Státního fondu životního prostředí, nebo u Krajského úřadu Pardubického kraje.

„Jedna z dotací, o kterou jde žádat přímo na Krajském úřadu Pardubického kraje, je takzvaná kotlíková dotace, tedy dotace na výměnu starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním emisní třídy nižší než 3 za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo v rodinných domech, bytových jednotkách v bytových domech, nebo trvale obývaných stavbách pro rodinnou rekreaci,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Maximální výše dotace může činit až 95 procent z celkových způsobilých výdajů do výše maximálně 130 tisíc na kotel pro biomasu nebo 180 tisíc pro tepelné čerpadlo. Žádat mohou osoby z nízkopříjmových domácností, tedy osoby pobírající starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení nebo nepřesahuje-li čistý příjem za rok 2020 na člena domácnosti částku 170 900 korun.

O kotlíkové dotace mohou žádat také všichni vlastníci rodinných a bytových domů, bytových jednotek, řadových domků, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky, ale na Státním fondu životního prostředí. Tam dotace mohou činit až 50 procent. Termín pro žádost je stejný, a to do konce srpna letošního roku.

O dotace mohou žádat také ti, kteří chtějí zateplit obvodové stěny, střechy, stropy a podlahy u stávajících rodinných domů včetně zimních zahrad. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů. Maximální výše dotace činí 650 tisíc korun, (max. 50 procent z celkových způsobilých výdajů). Příjem žádostí probíhá až do vyčerpání alokace.
Žádat mohou vlastníci rodinných, bytových a řadových domů, společenství vlastníků, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.

Na Státním fondu životního prostředí jsou vypsané také dotace na využití tepla z odpadní vody, a to ve výši 5 až 50 tisíc korun. Příjem žádostí probíhá až do vyčerpání stanovené částky.

Zájem zástupci fondu očekávají také na domácí solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v domě. „Jsem si jistý, že v současné době, kdy strmě vzrůstají ceny energií, má tato dotace své místo. Navíc fotovoltaika je ekologický zdroj energie,“ uvedl Ladislav Valtr.

O dotaci se mohou ucházet vlastníci stávajících rodinných a bytových domů, bytových jednotek, stavebníci nových rodinných domů, nabyvatelé nových rodinných domů, vlastníci řadových domky a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Výše dotace může být 40 - 200 tisíc korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj