V těchto týdnech mohou lidé žádat o dotace na pořízení ekologického vytápění či snížení energetické náročnosti budov. A to hned ve dvou programech. Jsou to Nová Zelená úsporám a Operační program Životní prostředí. O dotaci lze podle typu opatření a cílové skupiny žádat buď u Státního fondu životního prostředí, nebo u Krajského úřadu Pardubického kraje.
„Jedna z dotací, o kterou jde žádat přímo na Krajském úřadu Pardubického kraje, je takzvaná kotlíková dotace, tedy dotace na výměnu starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním emisní třídy nižší než 3 za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo v rodinných domech, bytových jednotkách v bytových domech, nebo trvale obývaných stavbách pro rodinnou rekreaci,“ uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Maximální výše dotace může činit až 95 procent z celkových způsobilých výdajů do výše maximálně 130 tisíc na kotel pro biomasu nebo 180 tisíc pro tepelné čerpadlo. Žádat mohou osoby z nízkopříjmových domácností, tedy osoby pobírající starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení nebo nepřesahuje-li čistý příjem za rok 2020 na člena domácnosti částku 170 900 korun.
O kotlíkové dotace mohou žádat také všichni vlastníci rodinných a bytových domů, bytových jednotek, řadových domků, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky, ale na Státním fondu životního prostředí. Tam dotace mohou činit až 50 procent. Termín pro žádost je stejný, a to do konce srpna letošního roku.
O dotace mohou žádat také ti, kteří chtějí zateplit obvodové stěny, střechy, stropy a podlahy u stávajících rodinných domů včetně zimních zahrad. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů. Maximální výše dotace činí 650 tisíc korun, (max. 50 procent z celkových způsobilých výdajů). Příjem žádostí probíhá až do vyčerpání alokace.
Žádat mohou vlastníci rodinných, bytových a řadových domů, společenství vlastníků, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.
Na Státním fondu životního prostředí jsou vypsané také dotace na využití tepla z odpadní vody, a to ve výši 5 až 50 tisíc korun. Příjem žádostí probíhá až do vyčerpání stanovené částky.
Zájem zástupci fondu očekávají také na domácí solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v domě. „Jsem si jistý, že v současné době, kdy strmě vzrůstají ceny energií, má tato dotace své místo. Navíc fotovoltaika je ekologický zdroj energie,“ uvedl Ladislav Valtr.
O dotaci se mohou ucházet vlastníci stávajících rodinných a bytových domů, bytových jednotek, stavebníci nových rodinných domů, nabyvatelé nových rodinných domů, vlastníci řadových domky a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Výše dotace může být 40 - 200 tisíc korun.
Komentáře