Běžné prací prášky
Běžné prací prášky obsahují obvykle tyto hlavní složky doplněné o další látky:
- Síran sodný (sodium sulfate), což je látka na zvětšení objemu a v pracím prášku ho je nejvíc. (Ano, koupíme si velký prací prášek, ale čisté prádlo nám tato látka opravdu nezajistí).
- Prací soda (sodium carbonate) tedy změkčovadlo vody, navíc odstraňuje mastné skvrny a dezinfikuje
- Perkarbonát sodný (sodium carbonate), neboli bělidlo.
- Tenzidy, které rozpouštějí nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování. Jsou uměle vyrobené nejčastěji z ropy nebo dehtu (alkylbenzensulfonany, alkylsulfáty). Nejznámějším přírodním tenzidem je přírodní mýdlo .
- Křemičitany, enzymy, celulóza, ropné deriváty, stabilizátory, rozjasňovače, umělé parfémy atd.
Z výše uvedeného je jasné, že běžné prací prášky jsou chemickým koktejlem špatně biologicky odbouratelných látek.
Nejekologičtější a nejlevnější je přitom výroba domácího pracího prostředku.
Přírodu i náš finanční rozpočet potěší, když si prací prostředky zkusíme vyrobit sami. Není to těžké. Navíc ochráníme naši pračku před nerozpustnými nánosy, které gely a aviváže často zanechávají. Tady jsou tipy na DIY výrobu:
Prací prášek na barevné i bílé prádlo:
Suroviny:
1 kg sody na praní (uhličitan sodný)
100 g mýdlo na praní
1 uzavíratelná nádoba o objemu min. 3 litry
Postup:
Nastrouhejte mýdlo a v nádobě smíchejte se sodou na praní
Dávkování: Na plnou pračku 2 lžíce (cca 26-30 gramů)
Prací gel s použitím pracího mýdla:
Suroviny:
1 kostka mýdla na praní
300 g práškové sody na praní
10 l vody
esenciální olej (není nutný)
Postup:
Nastrouhané mýdlo opatrně rozmíchejte v litru vařící vody. Míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Pak přisypejte sodu a vše opět důkladně promíchejte. Až bude všechna soda úplně rozpuštěná, přilévejte za stálého míchání i zbytek vařící vody. Roztok pak nechte při pokojové teplotě pomalu úplně vychladnout. Pokud chcete gel ovonět, přidejte do studené směsi pár kapek esenciálního oleje, který je vám příjemný. Nalijte do připravených nádob a nechte den odstát. Po čtyřiadvaceti hodinách je gel připraven k použití.
Dávkování: 250 ml na jedno praní
Prací prášek na bílé prádlo s použitím aktivátoru bělidla:
Suroviny:
1 kg prací sody
150 g pracího mýdla
500 g bělidla (perkarbonát sodný) - seženete v bezobalových obchodech
25 g aktivátoru (TAED) - seženete v bezobalových obchodech
1 uzavíratelná nádoba o objemu min. 3 litry
Nastrouhejte mýdlo a v nádobě smíchejte se sodou na praní, bělidlem a TAEDem. Můžete přidat pár kapek esenciálního oleje.
TAED slouží jako aktivátor, perete-li při teplotách nižších než 60 °C.
Při praní nad 60 °C lze tedy TAED vynechat.
Bělení záclon:
Suroviny: 5 sáčků kypřícího prášku do pečiva
Postup: Připravte vodní lázeň, ve které se tento prášek rozpustí a nechá působit, ideálně okolo 30 minut. Potom záclony běžně vyperte třeba v domácím gelu.
Bělení záclon II
Suroviny: kuchyňská sůl a voda v poměru 3 lžíce na 10 litrů vody. V této lázni nechte záclony alespoň 3 hodiny. Pak záclony vyperte obvyklým způsobem.
Aviváž:
Prádlo výborně změkčí ocet. Navíc vám zároveň ochrání pračku před vodním kamenem a nemusíte se bát, že by prádlo po něm bylo cítit. Pozor ale na to, že ocet nepříznivě působí na gumové části pračky.
Eko drogerie
Pokud místo peněz potřebujete ušetřit čas, jsou tu pro vás ekologické prací prostředky. Jsou vyrobeny z mýdla a přírodních surovin. Firmy garantují 100% biodegradabilitu všech svých produktů a nepoužívají syntetické vůně, umělá barviva a konzervanty. Nezapomínejte na správné dávkování pracího prostředku. Méně je někdy více.
Ekonomické praní
Abychom zlevnili prací proces, je třeba pravidelně čistit filtr pračky, neprat na zbytečně vysoké teploty a vždy zvolit správný program podle typu prádla. Pračku bychom neměli přeplňovat, protože tak snižujeme účinnost praní. Zároveň není ekonomické prát minimum oblečení. I když moderní pračky často umí regulovat spotřebu vody podle skutečného obsahu, elektřinu neušetříme.
Foto: ilustrační/ Pixabay
Komentáře