Zákon o odpadech 541/2020 Sb. § 59 uvádí cílové hodnoty pro odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu, jejichž plnění je obec povinna zajistit. Konkrétně má být separováno minimálně 60 % komunálních odpadů od roku 2025, 65 % od roku 2030 a 70 % od roku 2035 z celkové produkce komunálních odpadů.
Jak vypočítat míru třídění
Míra separace komunálního odpadu se určí jako podíl množství odděleně sbíraného recyklovatelného odpadu v obci (papír, plast, sklo atd.) a celkové produkce komunálních odpadů v obci.
Aktuálně (data za rok 2021) je na úrovni ČR odděleně sbíráno jen asi 40 % komunálních odpadů. Zatím pouze 24 % obcí dosáhlo cíle 60% separace komunálního odpadu, který bude nutné plnit od roku 2025. Většina obcí musí ke splnění vytyčeného cíle urazit ještě značnou cestu.
Pro zavádění změn odpadového hospodářství v obci většinou chybí podpůrné nástroje
Aby změny systému sběru odpadu v obci měly pozitivní dopad na separaci odpadu, je nutné zohledňovat aktuální podmínky v dané obci a tvořit řešení na míru. Na pracovišti Ústavu procesního inženýrství (VUT v Brně) byl vypracován jednoduchý nástroj, který umožní rychlý výpočet aktuální míry separace komunálního odpadu a porovná výsledek s podobnými obcemi v ČR.
Díky tomu je možné snadno identifikovat, kde obec v separaci odpadu zaostává a efektivně cílit případné změny systému.
Smysluplné je porovnávat mezi sebou pouze obce podobného charakteru a tam čerpat nové poznatky a inspiraci. Proto byla ČR rozdělena do 10 shluků (C1–C10) na základě velikosti obce, typu zástavby, stavu odpadového hospodářství a dalších významných aspektů, viz obr. 1
Obr. 1: Rozdělení obcí do shluků s ohledem na stav odpadového hospodářství
Přístupný a dobře ovladatelný nástroj v MS Excel – Analýza
Zmíněný nástroj je implementován do prostředí MS Excel. Uživatel pouze:
- Vybere obec, kterou chce posuzovat, a případně upraví automaticky vyplněný počet obyvatel
- Vyplní produkci jednotlivých komunálních odpadů
Následně se automaticky zobrazí potenciál pro zlepšení separace odpadu, případně informace o tom, pro které frakce komunálního odpadu má posuzovaná obec nadměrnou produkci ve srovnání s dalšími obcemi ze stejného shluku.
Na základě vypočteného potenciálu může uživatel tvořit scénáře, které povedou ke splnění požadovaných milníků. Součástí analýz jsou i výsledky z rozborů složení směsného komunálního odpadu, které byly realizovány v rámci řešení projektu TIRSMZP719[1] (cca 700 rozborů v různých lokalitách ČR). List nástroje zaměřený na vstupní data je znázorněn na obr. 2.
Obr. 2: Zobrazení uživatelského rozhraní – vstupní data
Modelace budoucího vývoje OH vedoucího ke splnění cílů
Na dalším listu má uživatel možnost posoudit aktuální stav odpadového hospodářství v obci a modelovat budoucí vývoj tak, aby byly splněny požadované milníky separace komunálního odpadu v obci.
Pro názornou ukázku výstupů jsou využita data obce Zábřeh, viz obr. 3. Pro porovnání s ostatními obcemi daného shluku je zásadní vyhodnocení percentilu[2] (sloupec č. 5).
Obr. 3: Zobrazení uživatelského rozhraní – tvorba scénářů
Nástroj je možné stáhnout na stránkách VUT v Brně: https://popelka.upi.fme.vutbr.cz/. V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte využít následující e-mail: radovan.somplak@vutbr.cz.
[1] TIRSMZP719. Prognózování produkce odpadů a stanovení složení komunálního odpadu. Poskytovatel: Technologická agentura ČR. Doba řešení: 2019–2022.
[2] Hodnota percentilu poskytují srovnání s ostatními obcemi ve stejném shluku v přepočtu na obyvatele. Hodnota 0 odpovídá nejmenší produkci a hodnota 1 největší produkci ze všech obcí. Menší hodnota než 0,5 značí menší produkci, než je medián (prostřední obec). Větší hodnota než 0,5 představuje větší produkci, než je medián.
Komentáře