Nejedna obec řeší problém, jak pečovat o městskou zeleň a jak obhospodařovat trávníky v suchém letním období. Názory na problematiku se liší stejně tak, jako přístupy jednotlivých měst.
Sekat, kropit nebo nechat růst
Extrémní horka vyžadují i v péči o veřejnou zeleň specifický přístup. Mnoho měst zvažuje, jak co nejlépe vegetaci ochránit od negativních přírodních vlivů a také jak zadržet v půdě co nejvíce vláhy, která ochladí okolí a poskytne úlevu rozpáleným ulicím a domům.
„Nejčastěji se řeší, zda vůbec, anebo jak často, trávníky v parcích a ve veřejných městských prostorech přes léto sekat, a zda plýtvat vodou při jejich zavlažování. Ještě před čtyřmi pěti lety se toto neřešilo, ale mnoho měst a obcí po nedávných horkých létech přistoupilo ke snížení frekvenci sekání. Vyšší travnatý porost dokáže zadržovat vlhkost a snižuje okolní teplotu, stejně tak je odolný vůči spálení sluncem,“ vysvětluje Jan Dzúr ze společnosti Kärcher a dodává: „Nejvíce obcí se nakonec rozhoduje a snaží situaci optimalizovat podle míry veder, vysychání trávníků a dalších faktorů.
Je ovšem potřeba brát ohled i na ostatní faktory – pokud se město rozhodne trávníky nechat delší, neměly by být přerostlé. Stala by se z nich veřejnosti i dětem nepřístupná džungle plná zachycených odpadků. Klíčová je součinnost obyvatel. Pokud neuklízejí psí exkrementy, vyhazují na trávníky nedopalky a další odpadky, či si zkracují cestu a vyšlapávají cestičky přes trávníky, tím vším výrazně ztěžují údržbu zeleně a výsledný efekt.
Experti přitom doporučují, že v péči o zeleň je vhodné se přizpůsobit aktuálnímu období – omezení či snížení frekvence sekání travního porostu se doporučuje zejména v obdobích s extrémními teplotami a bez dešťových srážek. Pokud ovšem začne pršet a teploty klesnou, je vhodné vrátit se ke klasické péči o zeleň i v letních měsících.
„Neexistuje jednotný všemi doporučený postup ani jediné správné řešení. Důležitá je zejména včasná reakce na změny počasí a také respektování vegetačního období či období hnízdění,“ upozorňuje Jan Dzúr s tím, že delší tráva v městských parcích přináší i další pozitiva – stane se místem, kde může přirozeně vegetovat hmyz, kterého v přírodě stále ubývá.
Komentáře