V zimě je vlivem kratších dnů a nižšího množství přímého slunečního svitu výkon solárních panelů zhruba o 70 procent nižší než v létě. Celkově je však možné pokrýt v tomto období za pomoci energie z fotovoltaiky asi 20 procent spotřeby průměrné domácnosti, což již může představovat solidní úsporu.
Ačkoli je průměrný výkon fotovoltaiky v zimě oproti ostatním ročním obdobím výrazně nižší, v chladném počasí paradoxně její účinnost stoupá, a to přibližně o 0,4 procent na každý stupeň Celsia. Soláry zároveň dokáží vyrábět energii rovněž ve dnech, kdy je Slunce schované za mraky, neboť těží z rozptýleného světla. Pozitivní roli může hrát i napadaný sníh, který paprsky odráží a dokáže tak dopomoci k lepšímu výkonu. Nesmí však samozřejmě přikrývat plochu panelu.
Solární panely jsou navrženy tak, aby z nich sníh přirozeně sklouzával. Ty modernější bývají vybaveny funkcí ohřevu povrchu, která urychlí tání. Pokud však již dojde k situaci, kdy je nutné sníh odstranit manuálně, je důležité volit nástroje, u kterých nehrozí poškození zařízení. Ideální variantou jsou speciální gumové stěrky navrženy přímo pro údržbu fotovoltaiky. Námrazu je pak lepší neodstraňovat raději vůbec, jelikož riziko poškození solárů může být v daném případě vysoké.
Celoročně je zároveň důležité nezanedbávat pravidelnou údržbu panelů. Dle studie Univerzity v Bernu může už po dvou letech bez čištění energetická účinnost solárních panelů klesnout až o 14 procent. Ze špínou zanesené fotovoltaiky bude zároveň v zimě sníh sklouzávat daleko hůře, než z čisté.
Jižní orientace a 35 stupňů
Fotovoltaika se běžně instaluje svisle i vodorovně. Doporučené rozpětí sklonu dosahuje bez ohledu na konkrétní roční období hodnoty 20–50 stupňů. „Maximální výnos přináší sklon 35 stupňů.Fotovoltaické panely umístíte i na plochou střechu, má to však svá pravidla. Při instalaci na vodorovný povrch nebo povrch s příliš malým náklonem je vhodné panely ‚přizvednout‘ do optimálního úhlu pomocí upevňující konstrukce,“ popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.
Základem pro zajištění dobrého výkonu fotovoltaiky nejen v zimě, ale v průběhu celého roku, je samozřejmě i správná orientace panelu. „Dávno neplatí, že by se solární panely instalovaly pouze na střechy s orientací na jih, smysl má cokoliv kromě severní orientace,“ popisuje Patrik Prokeš ze společnosti Enbra, která se věnuje službám v oblasti technického zařízení budov.
„Ideální jsou střechy s jižní, případně jihozápadní a jihovýchodní orientací. Důležité je rovněž myslet na vliv okolní zástavby a vegetace. Sousední budovy či stromy mohou plochu v průběhu dne částečně zastiňovat a snižovat tak výkon potenciální fotovoltaiky,“ doplňuje Drahomíra Zedníčková.
Střecha v dobré kondici
Solární panely je možné montovat na taškové i plechové střechy. Důležité je však brát na zřetel stav konstrukce i krytiny. Jak z pohledu bezpečnosti, tak i výkonu pozdější fotovoltaiky se nevyplatí instalovat panely na staré či poškozené střechy. Takováto chyba se může projevit jako fatální právě v momentě, kdy krytinu zatíží větší množství mokrého sněhu. Celkové posouzení a samotnou realizaci solárů je proto nejjistější nechat na profesionální firmě. Vyplatí se přitom volit prověřené společnosti s kladnými recenzemi. Neodborná instalace totiž může kromě nižšího výkonu elektrárny přinést majiteli domu i další problémy.
„Špatně volené postupy při kotvení konstrukce panelů či vedení kabeláže skrz střechu mohou poškodit hydroizolační vrstvu a později vyústit v problémy se zatékáním. To může být obzvlášť nebezpečné v případě dřevěné konstrukce střechy, která je nejobvyklejší, a je ji třeba chránit před zatečením, průsaky vody nebo zvýšenou vlhkostí, stejně tak jako samotnou stavbu pod střechou,“ upozorňuje Jan Včelák ze společnosti Senzomatic.
Využít lze i data
V Česku bylo v minulém roce uvedeno do provozu rekordních 82 799 nových solárních elektráren, což je o 49 039 zařízení více než v roce 2022. Největší podíl instalací tvořila fotovoltaika na rodinných domech. Namontováno na ně bylo přibližně 80 000 elektráren. Letos se očekává pokles daného trendu, neboť prvním pololetí letošního roku přibylo pouze 24 000 nových elektráren.
Stát se snaží dlouhodobě motivovat rodiny k pořízení zeleného zdroje energie prostřednictvím řady dotačních programů, jako Nová zelená úsporám. Konkrétní kroky však v daném směru podnikají i některé samosprávy. Moravskoslezský kraj si například za daným účelem nechal vytvořit kompletní mapu oslunění svého území. Ta je pro veřejnost volně dostupná a dokáže zájemcům o fotovoltaiku již v první fázi plánování projektu zodpovědět, zda je jejich střecha, případně pozemek, pro soláry vhodná.
Komentáře