Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem.
Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých 157 kusů.
„Zákazník má možnost sledovat spotřebu vody v reálném čase a v případě nějakých nesrovnalostí může ihned reagovat,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Typickými uživateli tohoto systému jsou bytová družstva či velkoodběratelé. PVK dálkový odečet také nasazují v místech, kde jsou nebezpečné šachty, ve kterých hrozí neúnosné poškození zdraví zaměstnanců.
Odečet stavu měřidla se bezdrátově přenáší do tzv. koncentrátoru, odkud pak veškerá data směřují přes internet přímo ke konečnému uživateli. Odečet se provádí on-line a data jsou ukládána na server a ihned prezentována na webové adrese www.veolia.unimonitor.eu nebo v mobilní aplikaci Veolia CEM. Zavedení tohoto systému pomáhá také bytovým družstvům a SVJ při hledání skrytých úniků a neoprávněných manipulací s bytovými vodoměry. V oblasti dálkových odečtů také PVK spolupracují se společnostmi Veolia Energie ČR, Pražská plynárenská a PRE měření.
Ke konci uplynulého roku bylo na území hlavního města a Radonic osazeno 117 895 vodoměrů. Z důvodu uplynutí doby platnosti ověření pracovníci PVK vyměnili 16 914 vodoměrů a dále osadili 612 podružných fakturačních vodoměrů. Na žádost zákazníků PVK úředně přezkoušely 564 vodoměrů a 35 úředních přezkoušení proběhlo přímo na odběrném místě. U externích dodavatelů PVK zajistily opravy a ověření 8 821 kusů vodoměrů.
PVK provozují vodovodní síť v délce 3 710 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí 892 kilometrů.
Komentáře