„Smyslem Národního investičního plánu je shromáždění veškerého investičního potenciálu naší země na jednom místě. Vytvoří se zásobník investičních projektů, který by měli ministři, hejtmani, primátoři a starostové aktualizovat a z něj vybírat a realizovat je podle připravenosti a finančního krytí. Do budoucna by tyto investice měly být součástí jednotlivých státních rozpočtů, rozpočtů krajů, měst a obcí,“ uvádí v dokumentu Andrej Babiš, předseda vlády ČR.
Během posledních měsíců vláda provedla rozsáhlý sběr dat, kterého se účastnila všechna ministerstva, obce, města a kraje. A výsledkem je Národní investiční plán. Ten bude bude sloužit jako podklad a zásadní argument při vyjednávání víceletého finančního rámce prostředků z EU pro Českou republiku na období 2021–2027.
„Zásadní je budoucnost naší planety a samozřejmě klimatická změna,“ upozorňuje v úvodníku Babiš, „Boj se suchem a dostupnost vody pro lidi. Dále výstavba stovek rybníků, mokřadů, propojování vodárenských soustav, budování přehrad, výsadba milionů stromů, ale i investice do jaderných a vodních energetických zdrojů, které nám umožní být zcela nezávislí na uhelných elektrárnách a teplárnách a potenciálně dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality. Tyto projekty jsou v hodnotě 625 miliard korun.“
Pilíř 7: Regiony, krajina a zemědělství
Životní prostředí se v posledních letech díky globální změně klimatu výrazně mění a my se musíme těmto změnám začít přizpůsobovat. Krajina má problém zadržet vodu. Problém, který vznikl částečně již kolektivizací zemědělství a částečně narovnáváním toků řek, je čím dál naléhavější.
Musíme se znovu naučit zadržovat vodu, budovat nové vodní nádrže a rybníky, navracet řekám a potokům původní tvar, mnohem více zakroucený, s meandry a mokřinami. Pouze tak se nám může podařit dlouhodobě bojovat se suchem.
Je třeba intenzivně podporovat programy typu „Dešťovka“ a další, které naučí domácnosti výrazně lépe hospodařit s vodou a zároveň nebudou zatěžovat vodohospodářský systém.
Ochlazovat města formou rozšíření zeleně, podporovat aktivity směřující k zeleným střechám či zdím, které prokazatelně snižují v letních měsících teplotu v rozpálených městech a navíc pozitivně ovlivňují kvalitu ovzduší přesně tam, kde je to nejvíce potřeba.
Právě kvalita ovzduší, což je jedna z hlavních priorit v rámci péče o životní prostředí, se velmi intenzivně dotýká ostatních oblastí, například energie a dopravy.
Cílem a prioritou není pouze zvyšování biodiverzity, ale zároveň zvýšení ochrany genetické banky pro budoucnost. Právě projekty na realizaci genetických bank patří mezi klíčové projekty, podobně jako diskuse o rozšiřování oblastí se zvýšenou ochranou
„Jsme připraveni plán doplňovat podle představ vás, občanů naší země, kteří k tomu máte co říci,“ připomíná v dokumentu Andrej Babiš, „Můžeme se společně podílet na tom, jak bude naše země vypadat za 30 let.“
Zdroj včetně fota: Národní investiční plán
Komentáře