Problematika recyklace vyčištěných odpadních vod v ČR

| autor: Hana Tomášková, Pavel Mohrmann1

zavlažování.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Dostáváme řadu zajímavých dotazů, ať již napřímo nebo prostřednictvím našíPoradny. Jeden z nich, který se týká ošetření recyklace vyčištěných vod, jsme se rozhodli zveřejnit. Odpověď Filipa Wannera z ENERGIE AG Bohemia, s.r.o. by mohla zajímat širší řady našich čtenářů.

Dotaz z Poradny:

Měl jsem povolení k vypouštění odpadních vod z ČOV do vod podzemních, avšak už mi zaniklo a nechtějí se mi činit pravidelně rozbory. Ale vody z ČOV nejdříve hromadím v retenční jímce a odtud přepadem do vsaku. Dnes už mám trávník a potřebuji tuto vodu na zálivku s tím, že jsem přepad z retenční jímky zaslepil a zalévám s ním trávník o rozloze 1400 m2. Budu k tomuto účelu muset mít rovněž povolení vodoprávního úřadu?

Filip Wanner, ENERGIE AG Bohemia, s.r.o.:

Vodní zákon v § 38 zná pouze nakládání s odpadními vodami jejich vypouštění do vod povrchových, vod podzemních či jejich převoz na jinou ČOV. Všechny ostatní způsoby nakládání s odpadními vodami by se měli řešit podle zákona o odpadech.

Pokud dotyčný nevypouští odpadní vody do vod povrchových či podzemních, nemůže samozřejmě od vodoprávního úřadu získat platné povolení. Na druhé straně podle § 38, odstavec 8, může vodoprávní úřad, nebo ČIŽP vyzvat toho, kdo akumuluje odpadní vody v bezodtoké jímce, aby předložil doklady o odvozu odpadních vod za období posledních 2 kalendářních let.

Dotyčný sice akumuluje odpadní vody z DČOV v bezodtoké jímce, zákon ale nezná pojem vyčištěné odpadní vody. Neprovádí se rozbory, takže se neví nic o kvalitě vody. Tím, že se neprovádí žádné rozbory, se zároveň neví, v jakém stavu je samotná DČOV a zda vůbec dochází k alespoň částečnému čištění. Zálivku trávníku lze navíc možná akceptovat v létě, v zimních měsících se ale jedná o vypouštění odpadních vod do vod podzemních. Sice dotyční píše, že přepad z retence zaslepil, ale co bude dělat s odpadní vodou, když nebude moci zalévat trávník?

Nejvhodnější by bylo, aby se dotyčný vydal na místně příslušný vodoprávní úřad, a zkonzultoval s ním tuto situaci. V opačném případě se totiž může stát, že v budoucnu by mohl vodoprávní úřad žádat vysvětlení, proč provozuje DČOV bez platného povolení, jakým způsobem nakládá s odpadními vodami a kde má doklady na vývoz jím produkovaných odpadních vod na vhodnou ČOV.

Své dotazy týkající se odpadového hospodářství, vodohospodářství, dotací apod. můžete směřovat do naší Poradny:

Poradna3.png